LABA wraca znów! Największy w całej galaktyce Festiwal Czasu Wolnego już w pierwszy weekend września na warszawskim Jazdowie. Mile widziani są wszyscy – bez wyjątków.
Zapraszamy na huczne obchody święta czasu wolnego. Potańcówka ponad podziałami wiekowymi, płciowymi i regionalnymi, zarówno po stronie grających, jak i tancerzy.
Jednym słowem – Labanga!
●●●
W PROGRAMIE:
★ Konkurs poetycki „Jak Ciebie nie widzę, to …” – umieść tę frazę w czterowersowej, rymowanej przyśpiewce*, podpisz się pseudonimem, wrzuć kartkę do urny i wygraj nagrody rzeczowe i duchowe. W konkursie nie mogą brać udziału obecni na zabawie muzykanci/muzykantki. *Na przykład:
Ty moja Marysiu, moje złote serce
Jak ja ciebie nie widzę, robić mi się nie chce
★ Tańce w parach dla sparowanych
★ Tańce solo dla solistów
★ Tańce w grupach dla zgrupowanych i nie
★ Flirt towarzyski w dwóch odsłonach: zorganizowany i nieoficjalny
★ Dyskusja panelowa Towarzystwa Miłośników Drobnych Przyjemności, pod tytułem: „Miłość – co robić, by uniknąć nieprzyjemności, a zaznać przyjemności” (z korespondencyjnym udziałem dyplomowanej położnej Magdaleny Streubel)
★ Wróżby karciane z happy endem (dla nieszczęśliwie zakochanych)
★ Gra terenowa: Złote serce – jak nie zgubić, a nawet znaleźć
★ Klub Potencjalnie Złamanych Serc, czyli biuro matrymonialne Ewy Grochowskiej i Grzegorza Domańskiego
★ Moc muzyki, która najlepiej „robi” wszystko, co potrzebne by zdobyć/celebrować/zrujnować (niepotrzebne skreślić) miłość
★ Niespodzianki
●●●
Zagrają i zaśpiewają:
☛ Kapela Wiesi Gromadzkiej wraz Katarzyną Zedel i Katarzyną Rosik – czyli wyjątkowa harmonistka z przyjaciółkami
☛ Maria Siwiec
☛ Tęgie Chłopy – muzyka tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie!
☛ Antoni Hasso–Agopsowicz, Marta Gotfryd i Witek Wojciechowski
☛ Mateusz Kowalski
☛ przyjaciele!
Zabrzmią dobre stare nuty!
Do oglądania:
☛ WYSTAWA RYSUNKÓW DE LATOURA
To już tradycja! Podczas potańcówki odbędzie się uroczyste otwarcie i zwiedzanie wystawy rysunków przyśpiewkowych Daniela de Latoura.
ZAPRASZAMY!
●
☛ Tęgie Chłopy
Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”.
☛ Kapela Wiesi Gromadzkiej wraz Katarzyną Zedel i Katarzyną Rosik
Wiesława Gromadzka – harmonistka z Kamienia Dużego koło Wieniawy (powiat przysuski). Córka znanego skrzypka Stefana Kołazińskiego, jako młoda dziewczyna przez wiele lat wspólnie z nim grała na weselach i potańcówkach. Kobieta – muzykantka, szczególnie grająca na harmonii pedałowej, była zjawiskiem na wsi niespotykanym. Przyśpiewki młodej prymistki wprowadzały weselników w euforię i między innymi dzięki temu kapela cieszyła się w regionie ogromną popularnością. Po założeniu rodziny pani Wiesława początkowo nie zarzuciła gry, ale z czasem godzenie obowiązków gospodyni, matki i muzykantki okazało się zbyt trudne i w związku z tym na długie lata zawiesiła muzyczną działalność. Wznowiła ją dopiero w latach 90-tych, ponownie przyłączając się do kapeli ojca. W 2003 r. Kapela Kołazińskich otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga. Po śmierci Stefana Kołazińskiego Wiesława Gromadzka kontynuowała muzykowanie. Obecnie najczęściej gra ze skrzypaczką i bębnistką Katarzyną Zedel oraz ze swoimi wnuczętami, które kontynuują rodzinne tradycje muzyczne grając na skrzypcach i bębenku. Z Wiesią Gromadzką będą grać Katarzyna Rosik i Katarzyna Zedel.
☛ Maria Siwiec – jedna z najlepszych śpiewaczek na arenie polskiej muzyki tradycyjnej, najmłodsza spośród członkiń z zespołów ludowych Zakukała Kukawecka (1977–2012) i Gołcunecki (od 2012 roku do dziś). Pamięta dawne zwyczaje, pieśni i najlepszych muzykantów w okolicy. Jest świetną nauczycielką muzyki swojego regionu, nie tylko dla młodych śpiewaków i śpiewaczek, ale również dla instrumentalistów, którzy uczą się od niej między innymi melodii mazurkowych, do których można wyśpiewać przyśpiewki.
☛ Antoni Hasso-Agopsowicz, Marta Gotfryd, Witek Wojciechowski – miłośnicy i praktycy muzyki kajockiej. Grają do tańca i posłuchu, prowadzą warsztaty i współpracują z wiejskimi mistrzami. Badają najstarszą warstwę muzyki skrzypcowej z zachodniej radomszczyzny oraz jej kontekst wykonawczy – śpiew, taniec i obyczaje.
☛ Sam Kowalski
Solowy projekt Mateusza Kowalskiego – śpiewaka i multiinstrumentalisty, od dekady zgłębiającego tajemnice muzyki polskiej wsi. Za oryginalne przełożenie oberkowych rytmów na nietypowe instrumentarium i nadanie zupełnie nowego oblicza polskiej tradycji został laureatem Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2024.
●
LABA jasna jak słońce! Po wakacjach, urlopach i wyjazdach – w końcu będzie można odetchnąć! Festiwal Czasu Wolnego LABA już 7-8 września na Osiedlu Jazdów. Dzieci, dorośli, psy i inne zwierzęta – wszyscy mogą cieszyć się labą!
Jak co roku będziemy wspólnie relaksować się, czytać wiersze (i między wierszami), oddawać się prozie (również tej życia), tańczyć i leżeć, łapać oddech i wiatr w żagle, bawić się w gruncie (w końcu grunt to zabawa!), pielęgnować zieleń i znajomości.
Wydarzenie i program całego festiwalu tutaj:
https://fb.me/e/4APghNIOy
Termin potańcówki:
SOBOTA
07.09.2024
20:00-01:00
Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, Jazdów 3/20, 00-467
WEJŚCIE ZA DARMO
Organizator:
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
●
Otwarty Jazdów to największe oddolne centrum kultury i edukacji w Polsce. Pracuje i żyje tutaj niezwykła społeczność, złożona z mieszkańców oraz społeczników zrzeszonych jest w Partnerstwie Otwarty Jazdów, które zmierza do wypracowania społecznego systemu zarządzania tym miejscem wprowadzając nowe mechanizmy współdziałania miasta i obywateli.
Możecie wesprzeć działania Otwartego Jazdowa, więcej informacji tutaj:
https://jazdow.pl/wesprzyj/
Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie