Przejdź do głównej zawartości strony

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Społeczności!

Chłopomania czy powrót do źródeł? | rozmowa o muzyce tradycyjnej

goście: Weronika Grozdew-Kołacińska, Katarzyna Rosik, Piotr Kędziorek

moderacja: Julita Charytoniuk


Porozmawiajmy o współczesnym znaczeniu i statusie muzyki ludowej oraz stosunku jaki żywią do niej przedstawiciele środowiska muzycznego.

𝗪𝗲𝗿𝗼𝗻𝗶𝗸𝗮 𝗚𝗿𝗼𝘇𝗱𝗲𝘄-𝗞𝗼ł𝗮𝗰𝗶𝗻́𝘀𝗸𝗮 – etnomuzykolożka, śpiewaczka, białostoczanka. Adiunkt w Zakładzie Muzykologii ISPAN (od 2012), kierowniczka Pracowni Etnomuzykologii ISPAN (od 2017), koordynatorka Pracowni Muzyki Tradycyjnej IMIT (w latach 2015-2017), współzałożycielka i prezeska Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego (w latach 2016-2021). Wykładowczyni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej (specjalność Jazz i World Music) oraz na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (Podyplomowe Studia Muzyki Tradycyjnej). Jest wielokrotną laureatką konkursu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2002, Grand Prix przyznane przez Czesława Niemena) oraz „Folkowego Fonogramu Roku”. Pięć albumów muzycznych z jej solowym udziałem otrzymało nominację do „Fryderyka”, zaś autorski projekt muzyczny “Etnofonie Kurpiowskie” – nominację do prestiżowej nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej”. Autorka artykułów o muzyce tradycyjnej, śpiewników: “Mój śpiewnik powstańczy” i “Śpiewnik dawnej Warszawy” (wyd. MPW) oraz książki “Bułgarzy katolicy. Tradycyjna kultura muzyczna diaspory” (wyd. ISPAN). Pod jej redakcją powstał “Raport o stanie tradycyjnej kultury muzycznej w Polsce” (wyd. IMIT). Jest członkinią Związku Kompozytorów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz jurorką konkursu Polskiego Radia “Fonogram Źródeł”.

𝗞𝗮𝘁𝗮𝗿𝘇𝘆𝗻𝗮 𝗥𝗼𝘀𝗶𝗸 – uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów oraz animatorka i popularyzatorka polskiej muzyki tradycyjnej. Od 2008 roku zajmuje się poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi. Gra w Kapeli Katarzyny Zedel i Kapeli Wiesławy Gromadzkiej. Współrealizowała działania animacyjne m.in. „Wędrowny Uniwersytet Tradycji” (2012–2013 w ramach Stowarzyszenia „Tratwa”), Wiejskie Klubów Tańca, spotkania „Serce Dzwonu” (2013–2016). Wraz ze Zbigniewem Butrynem budowała basy w ramach projektu Szkoła Mistrzów Budowy Instrumentów Ludowych. Współpracuje z Ambasadą Muzyki Tradycyjnej. Członkini Stowarzyszenia Dom Tańca, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Forum Muzyki Tradycyjnej. Redaktor naczelna portalu muzykatradycyjna.pl, członkini rady Akademii Kolberga, realizatorka strony posag.info. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym.

𝗣𝗶𝗼𝘁𝗿 𝗞𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗼𝗿𝗲𝗸 – polski etnograf, dziennikarz pracujący w Polskim Radiu od 1994 r, głównie związany z Programem II Polskiego Radia. Od 2024 r. dyrektor tej anteny. Autor audycji o tematyce dotyczącej polskiej i zagranicznej muzyki ludowej oraz kultury tradycyjnej

𝗝𝘂𝗹𝗶𝘁𝗮 𝗖𝗵𝗮𝗿𝘆𝘁𝗼𝗻𝗶𝘂𝗸 – białostoczanka, śpiewaczka, bębnistka, kulturoznawczyni, etnomuzykolożka, animatorka kultury, rękodzielniczka. Od kilkunastu lat prowadzi badania terenowe w Polsce (głównie na Podlasiu), a także na Polesiu ukraińskim i białoruskim. Dokumentuje i wykonuje pieśni, opracowuje i wydaje płyty z muzyką tradycyjną. Prowadzi warsztaty śpiewu, często we współpracy z wiejskimi wykonawcami, od których wciąż się uczy. Współtworzy zespoły: Z Lasu, Biele, Kapela Batareja, Pieśni Piękne, Polesie_PL.


Miejsce:
BOK/CLZ
ul. Warszawska 19, Biaystok

Wstęp:
wolny


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij