Czym są sianokosy, a o co chodzi w żniwach? Kiedy odbywają się jedne, a kiedy drugie prace? Jak radzili sobie z nimi nasi pradziadkowie, gdy mieli do dyspozycji tylko proste narzędzia?
O tym wszystkim, ale także o zapomnianych zwyczajach związanych z sianokosami i żniwami, opowiemy dzieciom w czasie ostatnich w tym sezonie zajęć Elementarza tradycji. Dowiemy się, czym były wyzwoliny kosiarza i na czym polegało wiązanie przepiórki. Warsztaty uzupełnimy zabawami polegającymi na naśladowaniu prac polowych. Zajęcia poprowadzą Anna Lipińska-Borny i Mateusz Borny.
Biogramy
Anna Lipińska-Borny – skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zajmuje się edukacją muzyczną dzieci i dorosłych. Wychowana w duchu polskiej muzyki tradycyjnej łączy wiedzę akademicką z wykonawstwem ludowym. Od dekady związana z lubelskim środowiskiem muzyki tradycyjnej. Współtworzy m.in. Kapelę Bornego, która skupia się na kontynuowaniu muzycznych tradycji Roztocza Zachodniego.
Mateusz Borny – muzykant, architekt krajobrazu, fotograf, filmowiec. Od kilkunastu lat dokumentuje przejawy muzyki tradycyjnej Roztocza. Jednocześnie od 2010 roku gra na suce biłgorajskiej i współtworzy Kapelę Bornego, wykonującą repertuar zaczerpnięty m.in. od Stanisława Głaza, Bronisława Bidy, Stanisława Fijałkowskiego, Leona Krzosa czy Zbigniewa Butryna. Bierze udział w projektach popularyzujących muzykę tradycyjną.
Kiedy:
11 czerwca 2024 r. (wtorek), godz. 18.00–19.00
Gdzie:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo:
dzieci w wieku 6–12 lat wraz z pełnoletnimi opiekunam
Zapisy:
przez formularz online https://tiny.pl/df9jt, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Koszt:
15 zł przy udziale 1 dziecka, 20 zł przy udziale 2 dzieci, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie