Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań we współpracy z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zapraszają na pierwszą edycję festiwalu Szreniawska Wiosna!
„Szreniawska Wiosna – na pamiątkę chłopskiego wyzwolenia w Wielkopolsce” to jednodniowy festiwal poświęcony kulturze wiejskiej oraz historycznym procesom dążącym do równouprawnienia i emancypacji warstw chłopskich na terenach historycznej Wielkopolski. Nawiązujemy nazwą do Wiosny Ludów z 1848 roku – wydarzenia, które miało znaczący wpływ na proces uwłaszczenia chłopów jak i ostatecznego zniesienia uprawnień i powinności feudalnych (pańszczyzny) w zaborze pruskim. Zniesienie chłopskiego poddaństwa chcemy celebrować twórczo i radośnie w wiosennej atmosferze wiejskiego ogrodu szreniawskiego Muzeum, w towarzystwie muzyki, tańca i śpiewu. Dodatkowo urozmaicimy ten czas wykładem historycznym i spacerem etnobotanicznym, które pozwolą nam lepiej zrozumieć konteksty chłopskiej i ziemiańskiej kultury oraz zależności między nimi.
Godz. 10.00 -11:55 Spacer etnobotaniczny z towarzyszeniem tradycyjnych pieśni (na miejscu udostępnimy śpiewniki dla chętnych) – spacer śladami ludowego użytkowania i znaczenia roślin występujących w tradycyjnym wiejskim krajobrazie: przydomowego ogrodu, sadu, pola czy miedzy. Prowadzenie Joanna Sucholas – doktora nauk przyrodniczych, etnobotaniczka, zielarka i agroekolożka.
Wstęp:
bezpłatny, nie obowiązują zapisy
MIEJSCE:
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
ul. Dworcowa 5, 62-052 Komorniki
Muzeum znajduje się w sąsiedztwie dworca PKP – łatwy, bezpośredni dojazd Kolejami Wielkopolskimi z Poznania, Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego czy Wolsztyna. Dojazd z Poznania również podmiejskimi autobusami – linie 703, 705, 707. Przy Muzeum znajduje się parking dla rowerów i samochodów osobowych.
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie