W maju (10 i 24.05) odbędzie się nasze XVI i XVII spotkanie warsztatowe.
W tym miesiącu poświęcimy więcej uwagi tańcom układowym z z tzw. Kresów oraz różnych stron Polski. Wykonywane są przeważnie w parach oraz korowodach liniowych i parowych
Na przestrzeni ostatnich kilku stuleci byliśmy świadkami rozkwitu olbrzymiej ilości tańców, w których istotną rolę zaczęły odgrywać ściśle określone figury, układy i formy przestrzenne. Tańce dwu/trzy częściowe wykonywane w korowodach, w parach po kole, w trójkach czy też w cztery pary lub w ich wielokrotność, zaczęły odgrywać istotną rolę podczas wiejskich i miejskich potańcówek.
Nauczymy się i zatańczymy m.in.: trójkrakowiaka, padespańca, kołomyjkę, kozaka, lipkę, chodzonego, harkana, kontro, krzyżoka, klapoka, polkę układową i jeszcze kilka innych.
Dodatkowo na naszych spotkaniach mogą pojawić się w ramach powtórek z poprzednich miesięcy tańce miejskie z pierwszej połowy XX wieku (fokstroty, slow foxy, walczyki oraz sentymentalne tanga).
Tańczyć będziemy wówczas do starych melodii z podwórek i miejskich zaułków, radiowych i kinowych szlagierów z trzeszczących płyt gramofonowych, a także melodii „w starym klimacie” nagrywanych obecnie przez współczesne zespoły praktykujące grę w przedwojennych klimatach.
Moda na Tańce tradycyjne na nowo pojawia się w naszym życiu. Zbliżają się dużymi krokami wiosenno-letnie potańcówki na drewnianych parkietach, festyny, kilkudniowe muzyczno-taneczne tabory, dancingi, domówki i wiele innych spontanicznych wydarzeń, na których pojawia się muzyka tradycyjna. Przyciąga ona nowo w całej Polsce setki osób, zarówno w dużych miastach, jak i na wsi.
To co chcemy Wam zaproponować to spotkanie z tańcami tradycyjnymi w formach niescenicznych, w których znajdziecie olbrzymią dawkę radości oraz pozytywnych emocji dzięki kontaktowi w tańcu z innymi fantastycznymi osobami. Taniec, którego będziemy Was uczyć możemy nazwać popularnym tańcem tradycyjnym, czyli takim, przy którym bawiono się dawniej na miejskich i wiejskich potańcówkach.
Nasze spotkania pomogą Wam przełamać lęk i tremę przed tańczeniem w ogóle, oraz – co bardzo ważne – przed tańczeniem z drugim człowiekiem w parze lub w grupie.
Podczas warsztatów pojawią się ćwiczenia rytmiczne dzięki którym wyrobicie w sobie poczucie rytmu, koordynację fizyczną oraz płynność i lekkość w tańcu.
Opanujecie kroki oraz zasady obowiązujące w niescenicznych formach tańca tradycyjnego, wykonywanego na potańcówkach, tak aby tańczenie sprawiało Wam jak najwięcej przyjemności i radości.
Dzięki uczestnictwu w warsztatach wzmocnicie swoją kondycję i koordynację fizyczną oraz nadacie swoim codziennym ruchom więcej gracji.
Będzie to również pretekst do poznania się nawzajem, co pomorze Wam do szybkiego znalezienia sobie partnera/partnerki do tańca na najbliższej potańcówce.
Będzie to też duża porcja inspiracji, dobrej zabawy, które pozwolą Wam cieszyć się tańcem na co dzień
KTO PROWADZI
Piotr Zgorzelski
DLA KOGO
poziom początkujący i średnio zaawansowani
KIEDY
10 i 24 maja ( piątek )
od godz. 17.30 do 19.00
CO ZE SOBĄ ZABRAĆ
Dobry humor, coś do picia, wygodny strój + podkoszulek na zmianę i obuwie z twardą najlepiej skórzaną podeszwą. NALEŻY WZIĄĆ OBUWIE na zmianę.
ZA ILE
Cykl zajęć odbywa się w ramach Uniwersytetu Ludowego i jest BEZPŁATNY!
GDZIE ZAPISY
W biurze GOK w Kurowie bądź telefonicznie: 818811099, 608296242
ZGŁOSZENIE udziału i uczestnictwo w warsztatach jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie swojego wizerunku na potrzeby promocji w przypadku publikacji zdjęć i filmów z warsztatów przez organizatora oraz partnerów współpracujących z organizatorem.
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie