Przejdź do głównej zawartości strony

Wydarzenie poświęcone jest tradycji dawnych pieśni wielkopostnych wykonywanych a capella przez parafian glinickich pod przewodnictwem ludowych kantorów – śpiewaków prowadzących dawniej pozaliturgiczne śpiewy w kościele i wiejskie pogrzeby. Pieśni te tradycyjnie śpiewane są w okresie Wielkiego Postu, a szczególnie w okresie Wielkiego Tygodnia oraz całonocnej adoracji Grobu Pańskiego w nocy Wielkiej Soboty. Kilkadziesiąt pieśni śpiewanych do dziś w Gliniance pochodzi ze starego śpiewnika należącego do żyjącego w latach 30. XX wieku ludowego śpiewaka Mateusza Smolaka z Glinianki, z którego korzystają kolejne pokolenia glinickich kantorów. Pieśni śpiewane są w wariantach, rytmice i melodyce typowej dla parafii glinianka i są unikalne, bo występują tylko tu. Kilkusetletnia ciągłość tradycji śpiewu w naszej parafii jest wyjątkowa w skali Mazowsza, jest to bodaj jedno z ostatnich miejsc gdzie ludowy śpiew nabożny w tej formie jest kultywowany nieprzerwanie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 16 marca na godzinę 17.00 do drewnianego kościoła parafialnego pw. Św. Wawrzyńca w Gliniance.

Spotkanie poprowadzi grupa glinickich śpiewaków. Będzie miało formułę wspólnego śpiewania z uczestnikami w ławkach, w systemie śpiewu antyfonalnego tj. grupa śpiewaków zaśpiewuje zwrotki – pozostali uczestnicy odśpiewują tzw. powtóry. Do dyspozycji uczestników będą wydrukowane teksty.

Organizatorzy:
Parafia św. Wawrzyńca w Gliniance
Szkoła Tradycji Mazowsza Leśnego

Więcej/źródło informacji:
– Facebook

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij