Wiejskie trójmiary nierozłącznie kojarzą się z brzmieniem skrzypiec i harmonii, tak też uczę się ich od początku swojej przygody z nimi – mówi Mateusz Kowalski – Oberki to melodie krótkie i niezłożone, a ich siła tkwi w fascynującej rytmice i hipnotyzującej powtarzalności, która dodaje skrzydeł grającym i tancerzom. Pokazują różne oblicza w zależności od instrumentarium, okoliczności i nastroju, czego doświadczam, grając w różnych składach i sytuacjach.
Jednym z instrumentów, które ostatnio przykuły moją uwagę, jest niepozorne gitalele, będące miniaturową wersją gitary klasycznej. Mile zaskoczyło mnie jak melodia oberkowa grana na skrzypcach, wprost przełożona na nylonowe struny, uzyskuje dodatkowy wymiar, gdy jej dźwiękom pozwoli się dłużej trwać i zbudować nowe współbrzmienia. W ich kontekście innego odcienia nabiera też melodia śpiewana, a połączenie powyższych daje pole do spojrzenia na znane już tematy z nowej perspektywy, do czego niniejszym zapraszam 25 lutego i zapewniam, że w rzeczywistości brzmi to wszystko o wiele prościej i przyjemniej niż na piśmie.
Ideą cyklu „Wielogłosy” jest prezentacja projektów, w których kluczową rolę odgrywa głos. Na deski OKO zapraszamy zespoły odwołujące się do różnych tradycji muzycznych naszego kraju: polskiej, żydowskiej, staroruskiej, ukraińskiej, litewskiej, serbskiej czy jugosłowiańskiej. Sięgamy do muzycznych źródeł – wiejskich, cerkiewnych i renesansowych. W ramach cyklu będzie można usłyszeć zarówno koncerty premierowe, jak i te, które miały już okazję zaistnieć, lecz niełatwo usłyszeć je dziś w Warszawie.
Kuratorką cyklu jest Maniucha Bikont.
25.02 | 18:00
Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75 (UWAGA! Cykl przeniesiony do Gmachu Głównego OKO!)
bilety dostępne w kasie OKO lub online: https://bilety.io/GqQPg
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie