Przejdź do głównej zawartości strony

Fundacja Pomocy Artystom Polskim Czardasz serdecznie zaprasza na Pierwszy Festiwal Klezmerski, który odbędzie się na krakowskim Kazimierzu – kolebce kultury żydowskiej w dniach 1827.08.2023 r.

18.08.2023 r. godz. 19:00,
Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27
Koncert: Mazel Tov! Klezmer Concert
 Wyjątkowy wieczór w klimacie żydowskim. W programie utwory klezmerskie w wykonaniu gwiazd Teatru Żydowskiego w Warszawie – Izabelli Rzeszowskiej, Piotra Chomika, Henryka Rajfera oraz Wojciecha Habeli przy towarzyszeniu zespołu instrumentalnego w składzie: Mateusz Dudek – akordeon, Maciej Kwarciński – flet.
Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102152/Krak%C3%B3w/Mazel+Tov%21/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/14963…

20.08.2023 r. godz. 16:00,
Synagoga Tempel, Miodowa 24
Ślub i wesele żydowskie | Inscenizacja
Zapraszamy Państwa na pierwszą tego typu w Polsce inscenizację ślubu i wesela żydowskiego, podczas której wezmą Państwo czynny udział, stając się gośćmi weselnymi! Wydarzenie odbędzie się w trzech planach. Rozpocznie się w Domu Heleny Rubinstein przy ul. Szerokiej 14, skąd Panna młoda dorożką wyruszy z najbliższymi na swój ślub do Synagogi Tempel przy ul. Miodowej 24, gdzie odbędzie się ceremonia zaślubin, po której wraz z radosnym orszakiem weselnym przeniesiemy się do restauracji Awiw (ul. Szeroka 13), by przy muzyce klezmerskiej, pysznych potrawach żydowskich i winach izraelskich rozpocząć huczną biesiadę. Wydarzenie będzie realizowane przez profesjonalnych aktorów, śpiewaków, tancerzy scen krakowskich i warszawskich, m.in. Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy, w tym m.in. Izabelli Rzeszowskiej, Piotra Chomika, Wojciecha Habelę, Henryka Rajfera, Marka Węglarskiego oraz wybitnych instrumentalistów – Klezmerów Krakowskiego Kazimierza, w tym m.in. Mateusza Dudka – akordeon, Dawida Czernika – skrzypce, Mateusza Frankiewicza – kontrabas.

Szczegółowy plan wydarzenia:
Godz. 15:00: ul. Szeroka 14, Dom Heleny Rubinstein, z którego Panna Młoda wraz z najbliższymi oraz gośćmi wyruszy dorożką na obrzęd zaślubin.
Godz. 16:00–18:00: ul. Miodowa 24, Synagoga Tempel – rozpoczęcie inscenizacji ślubu żydowskiego. Podczas spektaklu lampką wina wspólnie wzniesiemy toast „Lechaim” za Państwa młodych oraz zakosztujemy drobnego poczęstunku.
Godz. 18:30–20:00: ul. Szeroka 13, Restauracja Awiw – huczna biesiada przy muzyce klezmerskiej i pysznych potrawach żydowskich.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102160/Krak%C3%B3w/%C5%9Alub+i+wesele+%C5%BCydowskie/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/11586…

22.08.2023 r. godz. 19:00
Koncert: Ostatniemu Klezmerowi
Synagoga Tempel, Miodowa 24
Koncert pamięci ostatniego klezmera Europy – Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana w wykonaniu Jego pierwszej uczennicy, Ewy Warty-Śmietany, która wyśpiewa pieśni żydowskie w języku polskim oraz jidysz, przy towarzyszeniu zespołu instrumentalnego w składzie: Mateusz Dudek – akordeon, Dawid Czernik – skrzypce, Mateusz Frankiewicz – kontrabas.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102256/Krak%C3%B3w/Ostatniemu+Klezmerowi/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/13184…

23.08.2023 r. godz. 19:00
Klub Kazimierz, Krakowska 13/17
Koncert: Przy szabasowych świecach
Podczas wieczoru przy świecach usłyszymy w interpretacji znanego, krakowskiego aktora, Wojciecha Habeli, wiersze Mordechaja Gebirtiga, legendarnego poety, pieśniarza, aktora, stolarza, barda krakowskiego Kazimierza, który zginął 4 czerwca 1943 roku w krakowskim getcie. W tym dniu pragniemy uczcić ostatniego żydowskiego artystę ludowego zwanego Bertoltem Brechtem z Kazimierza.
Podczas wieczornego spotkania poezja będzie przeplatała się poruszającymi serca pieśniami żydowskimi wyśpiewanymi przez Ewę Wartę-Śmietanę, pierwszą uczennicę Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana, przy towarzyszeniu akordeonu, na którym zagra wirtuoz, Mateusz Dudek.
 
Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/103448/Krak%C3%B3w/Przy+szabasowych+%C5%9Bwiecach/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/756612456218714/

24.08.2023 r. godz. 19:00
Koncert: Skrzypek na dachu
Hotel Rubinstein, Szeroka 12
Magiczny koncert na niebiańskim dachu Hotelu Rubinstein, podczas którego przy wybornym drinku będą mogli Państwo rozkoszować się zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę Krakowa i Wzgórze Wawelskie. Usłyszą Państwo m.in. melodie ze słynnego musicalu o tym samym tytule, które wykona wirtuoz skrzypiec, Dawid Czernik.
Dawid Czernik – skrzypek i kontrabasista, założyciel AMEI – Akademii Muzyki Etnicznej i Improwizowanej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie skrzypiec, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, na wydziale Jazz and World Music. W 2019 r. został nagrodzony za improwizację utworów podczas pierwszego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Skrzypcowej w Budapeszcie. Jest także laureatem nagród specjalnych Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta 2020 r. W jego żyłach płynie jazz, klasyka i przede wszystkim muzyka etniczna. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał u podhalańskiego skrzypka Taduesza Szostaka-Berdy. Uczestniczył od dziecka w imprezach folklorystyczych i grał w karczmach góralskich. Koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w Chicago, Cleveland, Cincinnati, Indianapolis, Columbus oraz w Holandii, Grecji, na Cyprze i w Chorwacji.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102150/Krak%C3%B3w/Koncert+-+Skrzypek+na+dachu/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/35183…

Kontakt w sprawie Festiwalu/rezerwacje biletów:
[email protected]
+48 735-203-568
www.czardasz.org.pl

Fundacja Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ została założona w połowie roku 2002. Głównym celem jej istnienia i podstawowym obszarem działania jest szeroko rozumiana pomoc młodym artystom polskim, przede wszystkim działającym w obszarze muzyki klasycznej. Oprócz promocji młodych artystów zajmuje się również utrwalaniem i zachowywaniem pamięci o artystach zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. Te cele są realizowane poprzez wydawnictwa książkowe i płytowe oraz cykle spotkań i koncertów. Fundacja została zarejestrowana 30 listopada 2002 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000141125. Jest wpisana do Rejestru Stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych.

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij