Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na warsztat skupiony wokół polskich zabaw tradycyjnych oraz analizy poznanych zabaw pod kątem ich walorów terapeutycznych, rozwojowych i integrujących, który jest częścią projektu Laboratorium Zabaw Tradycyjnych realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej w ramach programu EtnoPolska.

W czasie warsztatu uczestnicy poznają i przećwiczą na sobie polskie zabawy tradycyjne z kilku wybranych regionów. Będzie to okazja do zapoznania się z zabawami dziecięcymi w gronie osób, które specjalizują się w różnych dziedzinach pracy z dziećmi. Warsztat będzie miał charakter praktyczny, uczestnictwo w nim wiąże się z ćwiczeniami fizycznymi, stąd zachęcamy, żeby zadbać o wygodny ubiór i obuwie. Warsztat ma charakter otwarty, nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie ani doświadczenie w tematyce kultury tradycyjnej. Uczestnicy otrzymają również nagrania audio i opisy pomocne w późniejszej pracy z dziećmi w oparciu o poznany materiał.

Laboratorium Zabaw Tradycyjnych
Warsztat jest częścią projektu Laboratorium Zabaw Tradycyjnych, w którym sprawdzamy, w jaki sposób polskie zabawy tradycyjne można zastosować w rozwojowej i terapeutycznej pracy z dziećmi. Laboratorium to projekt o charakterze badawczym i edukacyjnym, którego celem jest analiza tradycyjnych zabaw dziecięcych pod kątem możliwości ich wykorzystania wśród dzieci z różnymi potrzebami oraz zbadanie ich właściwości – wpływu na dzieci na polu rozwojowym, terapeutycznym, społecznym i psychologicznym. Tym samym celem projektu jest również promowanie aktywnego korzystania z kultury tradycyjnej w pracy z dziećmi. Projekt ma charakter pilotażowy i w przyszłości będzie rozwijany. Więcej o założeniach projektu i jego celach można przeczytać tu:
muzykatradycyjna.pl…

Do kogo skierowany jest warsztat?
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać polskie zabawy tradycyjne do zastosowania w kontakcie indywidualnym i grupowym. Pracujesz z dziećmi jako nauczyciel, pedagog, edukator, logopeda, rytmik, psycholog, rewalidator, terapeuta czy rodzic? Jesteś ciekawy, jak można pracować z dziećmi w oparciu o tradycję? Zapraszamy wszystkich, którzy na co dzień pracują z dziećmi oraz są zainteresowani tym, w jaki sposób włączyć w pracę mało znane zabawy tradycyjne. W grupie warsztatowej będą również wybrane specjalistki z 6 różnych dziedzin związanych z pracą z dziećmi, wraz z którymi będziemy badać właściwości poznawanych zabawy – ich wpływ na dzieci na polu rozwojowym, terapeutycznym, społecznym i psychologicznym.

Pierwszeństwo udziału w warsztatach mają osoby:
– pracujące na stałe z dziećmi jako specjaliści, nauczyciele, edukatorzy (ciągła praca)
– nie mające do tej pory doświadczenia z zabawami tradycyjnymi i/lub polską muzyką tradycyjną
– prowadzące działania w miejscowościach poniżej 50 000 mieszkańców

Realizatorki projektu:

Karolina Ociepka – językoznawczyni (UAM), menedżerka i animatorka kultury (Łotewska Akademia Kultury), autorka scenariuszy spektakli i koncertów dla dzieci, aktorka teatru opowieści i muzykantka – gra na polskich bębnach tradycyjnych. Pomysłodawczyni i współtwórczyni „Teatru Mozaika”, programu edukacji regionalnej „Alfabet Tradycji”, cyklu „Pograjki – interaktywne koncerty w Bramie Poznania” oraz innych inicjatyw wspierających dzieci i osoby pracujące z dziećmi w dostępie do polskiej kultury tradycyjnej.

Marta Urban-Burdalska – psycholożka (UMCS), edukatorka, trenerka warsztatu grupowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje jako psycholog w szkole podstawowej oraz w gabinecie. Realizuje warsztaty rozwojowe, psychoedukacyjne, uważnościowe dla dzieci, młodzieży, rodziców, edukatorów i wychowawców. Tworzy programy i projekty w obszarze muzyki tradycyjnej, m.in. Rodzinne Ognisko Tradycji Muzycznych w Olsztynie, Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”, „Introit”, „Kim jesteś? Jestem muzyką”. „Ciało jako instrument”.

Marta Domachowska – etnolożka (UMK), uczennica wiejskich śpiewaczek, tancerzy i muzykantów, edukatorka w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu i na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Prowadzi zajęcia edukacyjne, warsztaty taneczne i spotkania śpiewacze dla dzieci i dorosłych, warsztaty tradycyjnych zabaw dziecięcych dla nauczycieli i animatorów oraz imprezy umuzykalniające dla rodzin. Współzałożycielka grupy „n obrotów” i Forum Muzyki Tradycyjnej, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

Katarzyna Rosik (koordynacja projektu) – graficzka (UMK), uczennica wiejskich muzykantów, śpiewaków i tancerzy, badaczka kultury muzycznej wsi. Prowadzi warsztaty gry na bębenku i spotkania śpiewacze. Gra w kapelach Katarzyny Zedel i Wiesławy Gromadzkiej. Współtworzy projekty i wydarzenia w miastach i na wsiach. Członkini Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Forum Muzyki Tradycyjnej i Stowarzyszenia Dom Tańca. Członkini Rady Akademii Kolberga. Redaktorka portalu muzykatradycyjna.pl. Realizatorka projektu posag.info.

Termin:
21 sierpnia, 10.00–17.30 z przerwą obiadową

Miejsce:
Centrum społeczno-kulturalne w Złotorii koło Torunia

Liczba miejsc ograniczona

Zapisy poprzez formularz rekrutacyjny:
https://forms.gle/1vpzhbtfuwoQPWEq6

Koszt:
50 zł – za udział w warsztatach

Wyżywienie:
koszt obiadu podamy za chwilę
w restauracji Złoty Ryjek

Kontakt:
[email protected]

Organizator:
Forum Muzyki Tradycyjnej – organizacja powołana przez praktyków tradycyjnego śpiewu, muzykowania i tańca w celu wzajemnej współpracy w dziedzinie kontynuacji polskiej muzyki wiejskiej oraz wspólnej reprezentacji środowiska.

Partnerzy:
– Teatr Mozaika (Poznań)
mozaikadzieciom.pl
Facebook/mozaikadzieciom
– Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
etnomuzeum.pl
Facebook/etnomuzeum.torun
– Fundacja „Muzyka Jest Nieskończona”
Facebook/MuzykaNieskonczona
– Mały Kolberg
malykolberg.pl
Facebook/malykolberg
– Alfabet Tradycji
alfabettradycji.pl
– Fundacja Prymus
Facebook/prymusbukwald/

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023

Zobacz również:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij