Porwał nas bez reszty. Oswoił, zaopiekował i cierpliwie wyszykował na muzykantów. Jan był epicentrum bezprecedensowego zjawiska, którego wybuch był tak silny, że zainfekował miłością do muzyki wiejskiej najdalsze zakątki kraju i jeszcze dalej. Uświadomił wielu z nas, że naprawdę możemy na czymś grać, że sięgnięcie po skrzypce jest zwyczajnie intuicyjną rzeczą. Jego dom był uniwersytetem, na który nie potrzeba było ani zdawać, ani płacić, ale warto było zostawić coś cennego, część siebie. Warto było wspólnie dzielić troski i radości, razem żyć przez chwilę. I wracać. Do Jana i Marii. Sam widziałem jak dwie małe izby ich domu pomieściły prawie dwudziestu nocujących muzykantów. Więc razem gotowaliśmy, pruliśmy drewno, sadziliśmy kwiatki z panią Marią, rozmawialiśmy o nieskończoności i unisono muzykowaliśmy do nocy. Kiedy nas osierocił płakaliśmy, ale zanieśliśmy to wszystko w swoje strony i przekuliśmy wspomnienia w działanie.
/MR/
Tego wieczora uczniowie Jana Gacy, dla których jego dom stał się ich własnym, opowiedzą i zagrają o legendarnym wiejskim skrzypku. Spotkamy się przy stole, przekąsimy drożdżowca i usłyszymy wspomnienia związane z postacią Jana, bo przecież każdemu coś utkwiło w pamięci szczególnie. Potem rozpoczniemy potańc, który się nie skończy!
Opowiedzą lub/i zagrają między innymi: Ewa Grochowska, Maciej Żurek, Kasia Zedel, Mateusz Kowalski, Piotr Piszczatowski, Janusz Prusinowski, Kasia Rosik, Jakub Korona, Dorota Murzynowska, Marcin Żytomirski, Mateusz Raszewski, Małgorzata i Andrzej Bieńkowscy
Czas:
19:30 stół opowieści i muzyka
21:00 potańcówka
Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20
Prosimy o przyniesienie wypieków i wyrobów na stół.
Uczestnictwo:
25 zł*
*zbiórka na muzykantów i opłaty Ambasadowe
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie