Zapraszamy na szkolenie poświęcone zabawom muzycznym i ruchowym inspirowanym lasem i muzyką tradycyjną. Łączymy fascynację muzyką tradycyjną oraz miłość do natury.
Podczas warsztatu skupimy się na praktycznej nauce zabaw opracowanych przez nas specjalnie pod kątem powiązania elementów polskiej muzyki tradycyjnej z edukacją dotyczącą przyrody, szczególnie lasu i jego mieszkańców. Skupiamy się na zjawiskach związanych z wiosną, korzystamy z bogatego repertuaru obyczajów związanych z przywoływaniem i witaniem wiosny.
Przygotowane przez nas propozycje zabaw są przemyślane pod kątem zarówno rozwoju fizycznego dzieci jak i różnorodnych aspektów edukacyjnych i wychowawczych. W trakcie szkolenia odwołamy się do teorii i praktyk edukacyjnych zwracając uwagę w jaki sposób można wykorzystać proponowane przez nas zabawy do praktycznego wspierania rozwoju dzieci.
Zależy nam na tym, aby osoby biorące udział w naszym warsztacie wyszły z gotowymi pomysłami na zabawy gotowymi do wykorzystania w codziennej pracy.
Propozycję kierujemy przede wszystkim do osób uczących w przedszkolach i nauczaniu początkowym jak również do tych, które pracują z dziećmi w bibliotekach, świetlicach, klubach malucha a także rodziców i wszystkich, którym bliska jest idea korzystania z mądrości natury i tradycji w spotkaniu z dzieckiem.
Na czym skupimy się podczas szkolenia:
– jak włączyć elementy tradycji ludowej w codzienną pracę z dziećmi,
– jakie sposoby na integrację grupy znaleźliśmy w naszej ludowej tradycji,
– jak wykorzystać zabawy do rozładowania nadmiaru energii w grupie,
– jak wprowadzić elementy relaksu wspierane dźwiękami natury i prostych instrumentów,
– jak opowiadać o naturze przez zabawę.
Każda osoba uczestnicząca w szkoleniu otrzyma materiały zawierające opisy zabaw oraz nagrania muzyczne, które można wykorzystać w swojej pracy.
Podczas szkolenia nie zabraknie integracji i dobrej zabawy w grupie. Gramy na akustycznych instrumentach wprowadzając radosną i luźną atmosferę. Ważne jest dla nas aby przekazywane przez nas zabawy zostały przećwiczone w trakcie szkolenia i doświadczone nie tylko na poziomie intelektualnym lecz również doświadczone przez ciało.
Osoby uczestniczące w szkoleniu otrzymają również na adres e-mail potwierdzenie udziału w szkoleniu.
Prowadzący:
Projekt Kukaj Kukawko to propozycja działań edukacyjnych dla dzieci łącząca polską muzykę ludową z autorską twórczością silnie zakorzenioną w tradycji. Na co dzień pracujemy w przedszkolach, szkołach, domach kultury, na scenie i wśród publiczności. Tworzymy interaktywne zabawy, piosenki, teledyski, spotkania. Wykorzystujemy wiedzę na temat kultury tradycyjnej i korzystamy ze współczesnych teorii i praktyk edukacyjnych.
http://kukajkukawko.org
Patrycja Kuczyńska – absolwentka Etnologii Antropologii Kultury (Uniwersytet Łódzki). Instruktor Tańca Ludowego (Dyplom Wydany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Kurs animatora zabaw dziecięcych, Kurs gordonowski. Współpraca z MIK i Muzeum Etnograficznym i Ośrodkami Kultury w Warszawie. Warsztaty tańca i animacje zabaw dla dorosłych w Polsce i za granicą. Zajęcia z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym od 2013 r.
Dominika Oczepa – skrzypaczka, animatorka kultury i podróżniczka. Tradycyjnej gry na skrzypcach uczyła się m.in. u Jana Kmity z Przystałowic Małych. Ukończyła kurs metody dr. T. Gordona. Gra w licznych projektach muzycznych projektach muzycznych z muzykami z Polski i spoza niej. Prowadzi działania edukacyjne na wsi, wspierając lokalnych mistrzów w przekazie kompetencji muzycznych dzieciom i dorosłym. Regularnie występuje w projektach skierowanych do dzieci.
Witold Roy Zalewski – śpiewak, muzykant, animator kultury, dokumentalista. Poznaje i wykonuje tradycyjne pieśni z różnych regionów Polski i Europy wschodniej oraz instrumentalną muzykę ludową. Gra m.in. na akordeonie, fujarkach, skrzypcach i bębnach. Laureat II nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii folklor rekonstruowany. Gra do tańca dla dorosłych i dla dzieci. Jest współtwórcą i kuratorem programu Mały Kolberg, w ramach którego dokumentuje i publikuje zabawy tradycyjne z różnych regionów Polski.
Termin i miejsce:
Szkolenie odbędzie się w Przedszkolu Publicznym nr. 33 w Warszawie.
Wilcza 55/63, 00-679 Warszawa
w godzinach 17:00–20:00
Szkolenie w formie praktycznych warsztatów będzie trwało 3 godziny.
Prosimy o przybycie przynajmniej 10 minut przed rozpoczęciem. Pozwoli to nam wszystkim zacząć razem.
Polecamy ubiór pozwalający na swobodne ruchy i siedzenie na podłodze oraz miękkie obuwie.
Warto zabrać ze sobą wodę do picia lub butelkę na wodę.
Koszt:
150 zł / osoba
W formularzu zgłoszeniowym można podać dane do faktury.
Zgłoszenia – prosimy o wypełnienie formularza:
forms.gle…
Wpłata:
Wpłaty należy dokonać na konto Fundacji Mały Kolberg
BNP Paribas Polska
16 1600 1462 1818 0757 5000 0001
W tytule proszę wpisać:
SZKOLENIE 2023-04-17
imię i nazwisko
Organizator:
Fundacja Mały Kolberg – fundacja ma na celu wspieranie osób pracujących z dziećmi w ukazywaniu dzieciom lokalnych tradycji ludowych przez zabawę, taniec i śpiew.
http://malykolberg.pl
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie