Przejdź do głównej zawartości strony

18 lutego, w ostatnią sobotę karnawału, NIKiDW zaprasza na zapustny wieczór z potańcówką.

Nasze ZAPUSTY rozpoczniemy częścią obrzędową. Na specjalnie przygotowanej scenie wystąpi zespół Stowarzyszenia Zagrody Razem ze spektaklem o zapustach na lubelskiej wsi, który w ubiegłym roku zdobył pierwsze miejsce w II edycji Konkursu o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. W przedstawieniu jedną z „głównych ról” będzie odgrywał tradycyjny stół zastawiony ostatkowymi potrawami, którymi aktorzy poczęstują widzów na zakończenie występu. Po krótkiej przerwie na scenę wejdą artyści z Teatru Ludowego i Zespołu Ludowego Łucy-Babki, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe, aby odegrać przedstawienie pt. „Ujedzkie zapusty”.

Po części obrzędowej rozpocznie się zabawa na całego, czyli potańcówka przy muzyce „na żywo”. Będzie różnorodnie, zaskakująco i dynamicznie, jak na huczne zakończenie karnawału przystało. Ze sceny popłyną rytmy zapustne z czterech regionów współczesnej i dawnej Rzeczypospolitej: ze Śląska, Ziemi Łódzkiej, Wielkopolski oraz…Wileńszczyzny. Zabawę poprowadzi nietuzinkowa para konferansjerów: Aneta Legierska – góralka z Beskidów i Cezary Kuczyński – Kurp z Kurpi Zielonych. Do tańca poprowadzi Państwa para profesjonalnych tancerzy z Akademii Tańca Tradycyjnego, Bogumiła i Piotr Zgorzelscy.

Śląską muzykę zagra rodzinna Kapela Fedaków, w składzie: Iga Fedak – śpiew, baraban, bębenek obręczowy, Kuba Fedak – akordeon, cymbały, fujarki i Karolina Fedak – skrzypce, suka biłgorajska. Zespół specjalizuje się w popularyzacji tańców tradycyjnych poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów, potańcówek i innych kreatywnych działań muzycznych.

Taneczną nutę z centralnej Polski zaprezentuje łódzka Kapela Napięcie. Muzycy zagrają repertuar złożony z utworów odnalezionych w nagraniach archiwalnych oraz pozyskanych od żyjących jeszcze wiejskich mistrzów z regionu rawskiego i łowickiego. Dla Państwa wystąpią w składzie: Łukasz Nizik – skrzypce, Maria Nizik – bęben, Jakub Owczarek – basy i Patryk Petersson – klarnet.

Z Wielkopolski przyjedzie Kapela Po Zagonach. Pod tą nazwą muzycy występują już ponad ćwierć wieku bawiąc publiczność frywolnymi przyśpiewkami, skocznymi polkami i siarczystymi oberkami. Grają oryginalne melodie ludowe oraz ich współczesne artystyczne opracowania. W swoich muzycznych poszukiwaniach nie ograniczają się tylko do rodzinnej Wielkopolski, często sięgając po melodie z innych regionów Polski: łowickiego, rzeszowskiego, kieleckiego, śląskiego czy sądeckiego. Zawsze starają się uwzględniać charakterystyczne wzory wykonawcze autentycznych kapel ludowych.

Do muzycznej podróży w czasie i przestrzeni zaprosi Państwa kapela cymbałowa „Lilia” z Ełku. Jest ona żywym nośnikiem pamięci o przedwojennej kulturze muzycznej wsi z okolic Wilna. Zespół wykonuje już nieco zapomniane tradycyjne melodie i pieśni powszechnie znane w obszarze Wileńszczyzny jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W skład zespołu wchodzą instrumenty tworzące tradycyjny model kapeli z tamtych rejonów: klarnet, skrzypce, bębenek obręczowy, basetla oraz cymbały.

W trakcie wydarzenia będzie można skosztować przysmaków tradycyjnych kuchni lubelskiej i ziemi łódzkiej przygotowanych przez panie z KGW w Zagrodach i KGW Dębniak.

Serdecznie zapraszamy!

Czas:
godz. 17.00-23.59

Miejsce/organizator:
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij