Przejdź do głównej zawartości strony

Polacy z Bośni i chorwackiej Slawonii przyjechali na Dolny Śląsk w 1946 r. jako reemigranci po ok. 50 latach spędzonych na Bałkanach. Tradycja muzyczna tej grupy osadników cechowała się charakterystycznym stylem gry i instrumentarium, wykorzystującym zarówno bałkańskie tamburice, jak i inne instrumenty typowe dla reemigranckiego składu mieszanego – skrzypce, akordeon, baraban. Skład mieszany jest wynikiem nakładających się wpływów muzycznych – melodii i tańców oraz pieśni dawnej Galicji i Wołynia (skąd przybyli do Bośni potomkowie reemigrantów), wpływów muzyki poznanej już na południu Europy i praktykowania jej np. na weselach u serbskich i chorwackich sąsiadów, jak i powojennych praktyk zespołów ludowych działających na terenie Dolnego Śląska.

O tym ciekawym dziedzictwie i udanej próbie reaktywacji kapeli reemigranckiej w Ocicach opowie muzykant Edward Braszko. Wraz z kapelą i zespołem śpiewaczym zaprezentuje też przykłady muzyczne.

Miejsce/organizator:
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu/Ethnographic Museum in Wrocław

Wstęp wolny

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij