Zapraszamy rodziny i grupy przyjaciół, którzy chcieliby grać razem dla innych do RODZINNEGO OGNISKA TRADYCJI MUZYCZNYCH W OLSZTYNIE. Warsztaty instrumentalne, śpiewu dotyczące muzyki tradycyjnej z Warmii dla rodzin.
Pomysł i prowadzenie: Marta Urban-Burdalska, Ania Broda
Współpraca: Robert Burdalski, Rodzinna Orkiestra Burdalskich – Gabrysia, Filip, Adam Burdalscy
Będziemy uczyć muzyki tradycyjnej z Warmii opierając się na nagraniach archiwalnych oraz spotkaniach z mistrzami – cymbalistami starszego pokolenia mieszkającymi w okolicach Olsztyna. Szukamy tego, co żywe w muzyce tradycyjnej oraz jej kontekstu podczas spotkań muzycznych, potańcówek, wspólnego świętowania.
W wyniku warsztatów powstaną MINIORKIESTRY RODZINNE, które będą śpiewały, grały do tańca oraz będą współtworzyły „żywą” sytuację muzyczną. Podsumowanie pracy w formie Zabawy w Dawnym Stylu odbędzie się z końcem listopada 2022r. W grudniu będziemy przygotowywać się do kolędowania.
Będziemy przede wszystkim uczyć się grać na instrumentach melodycznych oraz perkusjonaliach (bęben obręczowy, baraban) metodą „ze słuchu” przy wykorzystaniu śpiewu, ruchu, tańca.
Od października 2022 rusza w Ognisku także grupa męskiego śpiewu (chłopcy i dorośli).
■
Ania Broda
Multinstrumentalistka, kompozytorka, artystka. Jest muzykiem kontynuującymi tradycję gry na cymbałach wileńskich. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Olsztynie w klasie śpiewu klasycznego. Od 2011 roku zajmuje się edukacją muzyczną wśród dzieci i młodzieży. Nagrała 2 płyty z muzyką dla tej grupy słuchaczy, m.in. „A ja nie chcę spać”, która otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Świat Przyjazny Dziecku Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
Na podstawie zbiorów opublikowanych w wydawnictwach Instytutu Sztuki PAN „Warmia i Mazury” zrealizowała płytę z muzyką tradycyjną Warmii i Mazur pt. „Thousand Lakes”. Zarejestrowała i przekazała do publicznego użytku kilkanaście zabaw z tego regionu do projektu „Mały Kolberg”. Współpracowała m.in. z Polskim Radiem, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Lalkowym w Olsztynie, Instytutem Teatralnym w Warszawie, Teatrem ES Centrum Kultury w Siedlcach. Brała udział w spektaklu „Mistrz Manole” Dariusza Błaszczyka, współpracowała z Narodowym Centrum Kultury, warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Bardzo dobrze zna charakter i problematykę pracy z dziećmi i młodzieżą oraz z osobami dorosłymi.
Od 2016 roku zajmuje się muzyką tradycyjną Warmii i Mazur.
W 2022 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach którego stworzyła grupę muzykujących dzieci pod nazwą „Bum Cyk Cyk Warmińska Orkiestra Podwórkowa”. Jako edukatorka muzyczna prowadziła od 2011 roku zajęcia zajęcia i warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży w różnym wieku współpracując z organizacjami pozarządowymi takimi jak: Fundacja Muzyka Kresów z Lublina, Kreolia Kraina Kreatywności, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Miejska Bibliotek w Jaśle, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, NOSPR, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Domy Seniora Laurentius w Olsztynie, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Strzał w 10”, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Filharmonia Szczecińska im. W. Karłowicza
Marta Urban-Burdalska
Psycholog pracujący w szkole podstawowej z dziećmi, młodzieżą i rodzinami oraz certyfikowana trenerka umiejętności społecznych, animatorka społeczna od 15 lat. Od 2000 roku interesuje się polską muzyką tradycyjną, inicjuje i uczestniczy w projektach edukacyjnych i artystycznych z nią związanych. Zajmuje się tańcem i śpiewem tradycyjnym, gra na basach, barabanie i bębenku obręczowym.
Jest uczennicą wiejskich skrzypków Jana Gacy i Kazimierza Meto, a przede wszystkim śpiewaczek Anny Meto, Heleny Szczur, Józefy Sobolewskiej z centralnej Polski, a także Weroniki Zubowicz ze Stanowisk na Suwalszczyźnie.
Przez ostatnie 15 lat tworzyła autorskie projekty edukacyjne i warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodzin dot. polskiej muzyki tradycyjnej we współpracy z Fundacją Muzyka Kresów z Lublina, Stowarzyszeniem Dom Tańca z Warszawy, Stowarzyszeniem Krusznia z Krasnopola k/Sejn, Warsztatami Kultury z Lublina, Stowarzyszeniem TRATWA z Olsztyna, Pracownią Tańca Współczesnego Pryzmat i Fundacją Artoffnia.
Jest mamą trójki grających i śpiewających muzykę tradycyjną dzieci: Gabrysi (klarnet), Filipa (trąbka, baraban) i Adama (akordeon, baraban, bęben obręczowy). Razem z mężem Robertem od 2018 roku współtworzy razem ze swoją rodziną Rodzinną Orkiestrę Burdalskich, od 2020 jest liderem formacji Orkiestra Radości.
Czas i miejsce:
22.09.22–15.12.22 (wrzesień–grudzień 2022),
czwartki, od godz. 17.30-19.00
Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie
ul. Emilii Plater 3, 11-041 Olsztyn
Zgłoszenia poprzez formularz:
https://forms.gle/mJwJVZnVm5pzJ2ie6
Projekt jest realizowany jako jeden z 10 w Polsce w ramach pilotażowego programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Udział jest bezpłatny.
Przewidziana jest darowizna na rzecz modernizacji instrumentów używanych podczas zajęć (bębny, barabany, basy).
W razie pytań prosimy o kontakt:
e-mail: [email protected],
FB: Marta Urban-Burdalska, Ania Broda, Rodzinne Ognisko Tradycji Muzycznych w Olsztynie Facebook/Rodzinne-Ognisko-Tradycji-Muzycznych
Projekt prowadzony przez Fundację 36i6 w partnerstwie Pałacem Młodzieży w Olsztynie, Samorządową Szkołą Muzyczną w Dywitach, Radą Rodziców Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Olsztynie, Forum Animatorów Społecznych Warmii i Mazur oraz inicjatywą Muzyka Jest Nieskończona.
„Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2022 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w NIMIT. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
#narodowy_instytut_muzyki_i_tanca, #pracowniamuzykiitancatradycyjnego , #nazwaprogramuprojektu #mkidn_gov_pl ; #NIMITpolska; #mkidn