Przejdź do głównej zawartości strony

Tematyka festiwalu jest zmienna. W tym roku tematem Festiwalu „Na Przydrożku” są pieśni i obrzędy weselne. Nie oznacza to jednak, że zapraszamy do udziału wyłącznie zespoły dorosłe. Dzieci nie znikały przecież podczas wiejskich wesel, przeciwnie, brały w nich udział, obserwowały jak ich siostry czy bracia wstępowali w nowy okres życia i patrzyły na to – jedne z obawą inne z podekscytowaniem, bo przecież za chwilę czeka to również ich. Podśpiewywały wtedy to, co słyszały od rodzeństwa, rodziców, sąsiadów, albo układały własne śpiewki, którymi drażniły młodych lub wyrażały swoją zazdrość, smutek, radość. Naszym tematem jest wesele, zatem nie może zabraknąć również kapel, które przygrają do weselnej zabawy, właśnie tego oczekujemy od tej kategorii, pokazania prawdziwości, tego jak mogli kiedyś bawić się weselnicy. Wesele a więc zaloty, zrękowiny, swaty, oczepiny… Wszystkie etapy chcielibyśmy zobaczyć na naszej festiwalowej scenie – koniecznie utrzymane w konwencji tradycyjnej, ludowej.

CELE FESTIWALU
1. Kultywowanie tradycji śpiewu ludowego i opisywania rzeczywistości piosenką.
2. Ocalenie od zapomnienia pieśni i piosenek, które przez dziesięciolecia towarzyszyły pokoleniom Polaków.
3. Propagowanie, upowszechnianie i ochrona dziedzictwa kulturowego niematerialnego i materialnego z zakresu polskiej kultury ludowej, w tym szczególnie śpiewu.

FORMUŁA FESTIWALU
Festiwal ma charakter konkursu, prezentacjom scenicznym przysłuchuje się Jury, powołane przez Dyrektora Festiwalu.

Źródło informacji:
– Facebook

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij