Przejdź do głównej zawartości strony

Galicyjskie Targowisko Instrumentów to nowe zdarzenie poświęcone sztuce tworzenia instrumentów muzycznych, muzykowaniu i tańcom. To święto łączące miłośników wielobarwnego świata muzyki.
Targowisko Instrumentów to autorska formuła wielowymiarowych zdarzeń, których celem jest prezentacja i promocja sztuki tworzenia instrumentów muzycznych.
Targowiska odwołują się do specyfiki targów, jarmarków, jako czasu i miejsca na prezentację własnej wytwórczości, handel, wymianę, inspirację, nawiązywanie relacji i sieci współpracy.
Istotą Targowiska jest spotkanie – budowanie więzi poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę, współdziałanie i umożliwienie doświadczenia twórczego działania w relacji mistrz – uczeń. Dopełnieniem zdarzeń Targowiska są też otwarte pracownie instrumentów, w których mistrzowie wprowadzają w specyfikę swojego rzemiosła i wprowadzają w swoją codzienność.
Targowiska to nie tylko targ. To także różnorodne zdarzenia towarzyszące artystyczne i edukacyjne: prezentacje, debaty, warsztaty i nieformalne spotkania. Targowiska to także wzmacniający czas świętowania – karnawał i zabawa wyrażająca się we wspólnym i spontanicznym muzykowaniu, śpiewaniu i tańczeniu.
Na Targowiskach spotykają się też osoby reperujące instrumenty, stroiciele, kolekcjonerzy, muzykanci, badacze, muzykolodzy, muzealnicy z Polski, Europy i całego świata. Prezentują instrumenty: tradycyjne, lutnicze, historyczne, rekonstruowane, a także autorskie.

 

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW – SZYMBARK 2022

Warsztaty wędrowne (18.05–10.06.2022)
Oferujemy warsztaty adresowane do uczniów szkół muzycznych i uczestników zajęć w domach kultury. Ich celem jest przedstawienie bogactwa lokalnych tradycji kultury muzycznej. Warsztaty są prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach, w następujących zakresach:

  • warsztaty muzyczne – doświadczenie muzykowania w oparciu o melodie lokalne;
  • warsztaty taneczne – praktyczne przyswojenie figur wybranych tańców z regionu;
  • warsztaty wytwórcze – samodzielne wykonanie prostych instrumentów muzycznych;
  • prezentacje tematyczne – zapoznanie z tradycjami muzycznymi Polski i regionu.

Galicyjskie Targowisko Instrumentów (28.05.2022: 11.00–22.00)
Na terenie Kasztelu w Szymbarku organizujemy Galicyjskie Targowisko Instrumentów. Odbiorcami wydarzenia będą uczestnicy w/w warsztatów, zachęceni przez nich znajomi i osoby zainteresowane obecnością na Targowisku za sprawą promocji w mediach lokalnych i krajowych. W ramach Targowiska przewidziane są:

1. WYSTAWA TWÓRCÓW INSTRUMENTÓW – Oficyna dworska
Twórcy instrumentów z okolicy oraz z bliższych i dalszych regionów zaprezentują cuda i cudeńka ze swoich pracowni – instrumenty tradycyjne i lutnicze, historyczne i współczesne, rekonstruowane i autorskie, spod dłuta i drukarki 3D. O brzmieniach zadziwiających, zachwycających i koncertowych. Będzie można napatrzeć się, nasłuchać, instrument dotknąć, a twórcę o szczegóły wypytać. Na targu prezentowane będą nie tylko instrumenty znane, ale też te nieopisane jeszcze przez muzykologów. Czas na odkrycia i bogactwo brzmień!

2. PREZENTACJE – Kasztel, sala balowa i ekspozycyjna
Badania, poszukiwania, odkrycia, tradycje i innowacje w sztuce tworzenia instrumentów oraz rozmaitych działaniach artystycznych i badawczych. Prezentacje instrumentów eksperymentalnych i niezwykłych, dopełnione mini-koncertami. Historia rekonstruowania zapomnianych lir korbowych. Opowieści o poszukiwaniu tradycyjnej muzyki wiejskiej i skarby Muzyki Odnalezionej. Przyjaźń mistrza-samouka z uczniem-kontynuatorem. Ożywione instrumenty z gablot Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu. Tańczący dworzanin z obrazu w Kasztelu w Szymbarku.

3. POTAŃCÓWKA – Dworek i dziedziniec przed dworkiem
Roztańczą nas mistrzowie w swoim fachu. Znawcy wodzirejki i tanecznych cymesów takich jak: sztajerek, oberek, polka, tramelka, krakowiak, mazurek, koń, chodzony i obyrtka, uszczęśliwią zarówno nieśmiałych debiutantów, jak i zapalonych taneczników! W wir tańca wciągną muzykanci wprawieni w ogrywaniu zabaw od Żywiecczyzny przez Podhale, Spisz, Pogórze i całe Podkarpacie aż po Huculszczyznę.

4. ZRÓB TO SAM – Namiot przy dworku
Warsztaty tworzenia prostych instrumentów szarpanych, perkusyjnych, dętych – dla dzieci i dla dorosłych. Prowadzone przez twórców doskonale wiedzących, jak wziąć się do dzieła. Bez obaw – uda się! Własnoręcznie wykonana fujarka, bębenek, szarpuszka mogą stać się źródłem niespodziewanych odkryć i możliwości.

Szczegółowy program na stronie oraz mapka i program do pobrania:
www.targowiskoinstrumentow.pl/galicyjskie-2022/

Zobacz:
Facebook/wydarzenie
YouTube
Instagram

Miejsce:
Kasztel w Szymbarku, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Zgłoszenia:
Formularz zgłoszeniowy dla wystawców będzie otwarty od 26 kwietnia do 10 maja 2022
forms.gle…

Organizatorzy:
Fundacja Inicjatyw Twórczych – Targowisko Instrumentów
Piotr Piszczatowski
Dorota Piszczatowski
Tomasz Jeż

Partnerzy projektu:

  • Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
  • Gorlickie Centrum Kultury
  • Ośrodek Kultury Gminy Gorlice
  • Muzeum Ziemi Bieckiej
  • Fundacja Muzyka Odnaleziona
  • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach
  • Centrum Kultury i Promocji Gmina Bobowa
  • Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej
  • Zespół Serencza / Stowarzyszenie Promocji Twórczości Łemkowskiej

Patroni medialni

  • muzykatradycyjna.pl
  • TVP Kultura
  • Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij