Przejdź do głównej zawartości strony

PIEŚNI WIOSNY to cykl warsztatów łączący śpiew starych pieśni obrzędowych z działaniem na rzecz ciała, oddechu oraz szukania radości i przyjemności ze śpiewania, także w głosowej improwizacji.

Śpiewamy naturalnie, emisją nazywaną “białym głosem” (zdecydowanie wolę używać określenia ,”głos naturalny”, śpiew otwartym głosem) pieśni z polskiej i ukraińskiej tradycji: wiesnianki, gaiki, konopielki, pieśni, zabawy i korowody związane z przyrodą i cyklem życia.

Podczas warsztatów będziemy nie tylko śpiewać. Głos i ciało to nierozłączny tandem, gdzie jedno zależy od drugiego i jest z nim nierozerwalnie złączone. Będziemy w takim samym stopniu z przyjemnością, radością i lekkością używać głosu oraz doświadczać siebie poprzez trening oddechu i uważności, ćwiczenia analizy bioenergetycznej A. Lowena oraz Somatic Experiencing. To posłuży nam do pełniejszego doświadczania siebie i szukania swojego osobistego brzmienia.

WAŻNE!
Podczas warsztatów jesteśmy i doświadczamy bezpiecznie, z uważnością i szacunkiem dla siebie i innych – nie przekraczamy oraz nie nadużywamy siebie w żaden sposób.

Spotykamy się w małej grupie do 10 osób.


WIĘCEJ:
PIEŚNI WIOSNY to pieśni obrzędowe, w większości kompletnie zapomniane już w naszych czasach. Były częścią rytuałów i obrzędów związanych z powtarzającym się cyklem życia, rodzenia, rozwoju, wydawania owoców i umierania. Były śpiewane w konkretnym celu, aby pobudzić naturę do wzrostu, a człowieka do żywotności, ruchu, życia. Pieśni te służyły także ludziom do połączenia się z tym, co było dla nich ważne. Podczas warsztatu chcę z radością i lekkością dawać miejsce temu, co jest we mnie i w Tobie żywe, ważne i prawdziwe, związane z przepływem, energią życiową.

KORZYŚCI:
* otworzysz swój głos i zrobisz mu miejsce „w świecie” – śpiewamy naturalnie, emisją nazywaną przez niektórych “białym głosem” (ja osobiście wolę używać słów, które usłyszałam od sardyńskich śpiewaków “voix naturelle” lub śpiewanie otwartym głosem, z lekkością, przyjemnością i zabawą);

* ugruntujesz się – będziesz bardziej obecny/obecna tu i teraz, a tym samym poczujesz swoje ciało, emocje, uczucia; będziesz bliżej siebie i będziesz mogła/mógł się w ten sposób zaopiekować się sobą w pełniejszy sposób;

* dasz ciału i tym samym sobie warunki do rozluźnienia, wytchnienia, relaksu, odczucia RADOŚCI I PRZYJEMNOŚCI ZE ŚPIEWANIA;

* nauczysz się starych, niezwykłych pieśni funkcjonujących poza mainstreamem i kulturą masową, które znam z nagrań archiwalnych oraz publikacji etnomuzykologów i przyjaciół ze świata muzyki tradycyjnej;

* poznasz stare, zapomniane obrzędy i zwyczaje mające głęboki sens dla nas i naszego człowieczeństwa (więcej o tym piszą antropolodzy i religioznawcy oraz – z perspektywy psychologicznej – C.G. Jung).

Marta Urban-Burdalska
Jestem psycholożką z 25 letnim stażem w prowadzeniu warsztatów, konsultacji indywidualnych, projektów edukacyjno-artystycznych. Pracuję integrując różne podejścia: ACT, poznawczo-behawioralne, NVC, pracę z ciałem – psychoterapia przez ciało A. Lowena, Somatic Experiencing, trening oddechu, trening uważności metodą E. Snel, Estill Voice Training, ustawienia systemowe B. Helingera. Równolegle rozwijam ścieżkę śpiewu i muzyki tradycyjnej (projekty Laboratorium Zabaw Tradycyjnych, Śpiewnik Weselny, Cztery Domy Słońca, Introit, Rodzinna Orkiestra Burdalskich, Orkiestra Radości, Rodzinne Ognisko Tradycji Muzycznych, Podróżniczy Kolektyw Skrzypcowy). Spotkania z etnomuzykologami z Ukrainy i Rosji, Fundacją Muzyka Kresów oraz Marią i Janem Gacami, Anią Meto, Heleną Szczur, Józefą Sobolewską i rodziną Gmajów, a także Panią Zosią Kucharczyk i Weroniką Zubowicz – wybitnymi postaciami tradycyjnego świata muzyki wiejskiej uformowały mnie i moje podejście do muzyki tradycyjnej. Jestem stypendystką MKiDN „Muzyka Jest Nieskończona” oraz KPO NIMIT Next Generation „Głos i ciało w śpiewie tradycyjnym”.


TERMINY:
Do wyboru dwa terminy – dwie grupy – dwie lokalizacje:
Poniedziałki: 10.03, 17.03, 24.03, 31.03, godz. 17.45 – 19.15 Fundamenty Zdrowia, ul. Artyleryjska 3J
Środy: 12.03, 19.03, 26.03, 2.04, godz. 16.15-17.45 Si.Balance ul. Partyzantów 76/6
+ podsumowanie – otwarte spotkanie obu grup i przyjaciół: ŚWIĘTOWANIE – dn.6.04. 2025 (niedziela), godz. 17.00

INWESTYCJA:
375 zł / cykl 5 spotkań – średnio 75 zł/spotkanie (1,5h)
275 zł/cykl 5 spotkań – dla osób, które zdecydują się na udział w cyklu do środy 26.02. do 23.00 – early birds! to rozwiązanie polecam
lub
85 zł/spotkanie (1,5h)

Warunkiem uczestnictwa jest wpłata całości kwoty.

Płatność blikiem na numer +48507106426 lub na konto: 50 1020 5558 1111 1400 3770 0267

Zapisy przez formularz:
https://forms.gle/nH6tRFYSV1BDcard8
Decyduje kolejność zgłoszeń.

W razie pytań, próśb, potrzeby większej ilości informacji – proszę o kontakt indywidualny na priv.

tel. +48 507106426, e-mail: [email protected],
FB Muzyka Jest Nieskończona, Marta Urban-Burdalska, IG marta_urban_burdalska


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij