Zapraszamy na stałe spotkania z we czwartki, godz. 19.00-21.00
W czasie warsztatu będziemy pracować z tradycyjnymi pieśniami z różnych regionów Polski: z Kurpiów, Lubelszczyzny, Suwalszczyzny. W repertuarze znajdą się pieśni związane ze szczęśliwymi i smutnymi momentami życia, towarzyszące przełomowym momentom losu, uczuciom nadziei, entuzjazmu, miłości, smutku, oczyszczenia.
Bogaty symboliczny świat ludowych pieśni – towarzyszących momentom przejścia, żałobnych, ale też obyczajowych, erotycznych i żartobliwych – ukazuje uwikłanie w tryby surowego losu i niekiedy opresyjne role kulturowe, a jednocześnie otwiera przestrzeń indywidualnej ekspresji, osobistego żalu, żartu, dystansu. Odkryjemy nieoczywistą wywrotową moc ludowej sztuki, który będąc pozornie prostą formą rytualizacji więzi społecznych, niekiedy staje się rodzajem antyobrzędu czy wentyla emocjonalnego, usuwającego bezpośredniość opresji ze strony kultury i losu.
Śpiewanie tradycyjnych pieśni daje możliwość żywego udziału w tej dynamice i muzycznej praktyki w swoistym teatrze tradycyjnej kultury. Może stać się próbą odszukania w zasobach tradycji odpowiedzi na uniwersalne dla ludzkiego losu pytania, co otwiera nie tylko artystyczną, ale i tekstoterapeutyczą perspektywę tej niezwykłej muzyki.
Struktura warsztatu będzie połączeniem ćwiczeń wokalno-emisyjnych i pracy z oddechem z przebywaniem w symbolicznych ramach tradycyjnej kultury. W pracy nad materiałem będziemy zwracać uwagę na zachowanie tradycyjnego stylu wykonawczego, a w szczególności właściwej ludowym tradycjom otwartej emisji głosu. Opanowanie tradycyjnych technik emisji głosu poprzez pracę z oddechem i z ciałem to zadanie tyleż techniczne, co psychologiczne. Naturalny śpiew, bazujący na uwolnieniu oddechu i głosu, pozwala na doświadczenie ekspresji spektrum emocji.
Warsztaty prowadzi:
Klaudia Niemkiewicz – kulturoznawczyni, etnolożka i śpiewaczka folkloru. Od 1998 prowadziła badania terenowe folkloru pieśniowego i tradycji Kurpiów, Lubelszczyzny, Mazowsza, ukraińskiego Polesia, Kijowszczyzny i Połtawszczyzny. Praktykuje śpiew tradycyjny, którego uczyła się w bezpośrednim przekazie od wiejskich śpiewaczek, pracowała również pod kierunkiem europejskich badaczy i specjalistów etnomuzykologów. Współpracowała m. in. z Międzynarodowym Zespołem Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji Muzyka Kresów, Scholą Teatru Węgajty, zespołem Muzyka z Drogi. Angażowała się również w projekty łączące śpiew tradycyjny z muzyką kompozytorską: we współpracy z formacją muzyki intuitywnej Kawalerowie Błotni, z kompozytorem Aleksandrem Kościowem a także z kwartetem smyczkowym Kronos Quartet (w ramach festiwali Warszawska Jesień oraz Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY). Autorka rozprawy Przyswajanie wiejskich tradycji muzycznych. Refleksje krytyczne na temat recepcji muzyki ludowej przez muzykujących folklorystów w Polsce po roku 1980. (2014). Trenerka jazdy konnej.
Miejsce spotkań:
AlleArte, Brzeska 24, lok. 419, Warszawa
Dojazd:
Metro Dworzec Wileński (350 m od stacji)
Koszt udziału:
300 zł miesięcznie za 4 spotkania. Można przyjść na pojedyncze zajęcia w cenie 75 zł. Proszę tylko o informację o chęci przyjścia (choćby telefonicznie!!) – wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia oraz płatności podane zostaną mailowo zgłoszonym uczestnikom. Wystawiamy fakturę.
Formularz zgłoszeniowy:
https://forms.gle/3GRG9DPmtSEoLTpN6
Więcej informacji:
[email protected]. tel: 501.33.20.21
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie