Zapraszamy na spotkania dla pośpiewania razem piosenek, pieśni, przyśpiewek.
●
PONIEDZIAŁKI
godz. 18:00-19:45
●
Spotkania przeznaczone są dla kobiet.
Śpiewamy i uczymy się pieśni z repertuaru wiejskich śpiewaczek Polski nizinnej, w wersji „in crudo” (bez stylizacji), z zachowaniem jednogłosu, charakteryzującego się pełnym i ostrym brzmieniem, ze zdobieniami i ornamentami, typowymi dla wiejskiego śpiewu. Do odpowiedniej barwy i intonacji głosu dochodzi się w sposób naturalny, wczuwając się w głos prowadzącego, poprzez naśladowanie. W dawnej wsi, śpiew był sztuką „użytkową”, nie zaś estradową, pełnił określone funkcje w życiu społeczności. Śpiewali wszyscy.
Nasze spotkania otwarte są dla wszystkich chętnych. Wychodzimy z założenia, że „śpiewać może każdy”, a indywidualne różnice w rodzaju głosu wychodzą tylko na dobre całej grupie śpiewającej. Podczas spotkań wszyscy chętnie spróbujemy własnoręcznie upieczonego ciasta lub wysłuchamy opowieści o tym, jak śpiewały nasze babcie…
Nie korzystamy z nut, stosujemy „tradycyjne” metody przekazu: naśladowanie, powtarzanie. Teksty ręcznie przepisujemy do własnych śpiewników. Pomocne są nagrania, z nich wychwytujemy niuanse dawnych manier śpiewu. Głównie: Mazowsze, Kurpie, Radomskie, Kieleckie, Roztocze ze zbiorów prowadzącej ale też uczestniczek.
Podczas spotkań: nie palimy, nie pijemy, nie obgadujemy
***
KATARZYNA ANDRZEJOWSKA–DE LATOUR
od kilkunastu lat interesuje się polską muzyką i śpiewem wiejskim. Szczególnie zajmują ją dwa regiony Centralnej Polski: Kurpie i Radomszczyzna. Materiał pieśniowy zbierała w terenie na Kurpiach Białych i na Kurpiach Łomżyńskich, a w Radomszczyźnie w okolicach Kozienic i Przysuchy. Korzysta również archiwów prof. Bieńkowskiego, Polskiego Radia oraz PANu . Prowadzi spotkania śpiewacze w warszawskim Domu Tańca, z którym jest związana od chwili jego powstania. Posiada wyższe wykształcenie muzyczne (ze specjalnością prowadzenie zespołów wokalnych). Gra w zespole na skrzypcach oraz harmonii pedałowej.
Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Jazdów 3/20, Warszawa
Koszt:
zrzutka na koszty gościnnej przestrzeni — 20 zł
Zapisy:
https://forms.gle/cfL8AsWrSb8w9PTv5
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie