Kalendarz

Tabor Wielkopolski 2021

  • od 16.08.2021
  • do 22.08.2021
  • Stara Krobia
  • Festiwale|Przeglądy
  • Warsztaty

Tabor Wielkopolski to tygodniowa letnia szkoła tradycji, która poświęcona jest bogatemu dziedzictwu kulturowemu Wielkopolski. Od lat już organizowana jest ona w Starej Krobi – miejscowości położonej w samym sercu Biskupizny, gdzie tradycyjna muzyka, śpiew i taniec są do dziś żywe i kultywowane.

Stara Krobia – Domachowo, 16-20 sierpnia 2021 r.

Głównym celem Taboru Wielkopolskiego jest przekazanie w interesujący, nowatorski i bezpośredni sposób niematerialnego dziedzictwa kulturowego Wielkopolski młodszym pokoleniom. Tabor co roku ma inny temat wiodący. Nadchodzącą edycję chcemy poświęcić czterem stronom wielkopolski. Na warsztatach będziemy uczyć pieśni i tańca z różnych stron Wielkopolski
takich jak: Pałuki, Ziemia Kaliska, Hazy i Region Kozła. Oczywiście nie zabraknie szerokiego wachlarzu pieśni biskupiańskich: podróżne, przygodne, zalotne, miłosne, żołnierskie, ballady i wiele, wiele innych. Także panowie i młodzieńcy będą mogli zmierzyć się ze śpiewem by podczas wieczornych potańcówek zaśpiewać do groczy.

Kultura ludowa Biskupizny to oczywiście nie tylko tradycje muzyczne. Dlatego też nie zabraknie warsztatów z innych dziedzin niż taniec, śpiew i instrumenty. Odbędą się warsztaty haftowania gdzie będzie można ozdobić swoją bluzkę, suknie, fartuch lub torbę tradycyjnym wzorem biskupiańskim. Ponadto nie zabraknie warsztatów stolarskich zorganizowanych we współpracy z Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. To miejsce unikatowe w skali europejskiej. Mieści się w budynku Fabryki Mebli powstałej w 1922. Przetrwała ona w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego, a maszyny i narzędzia wykorzystane do wyposażenia stolarni sięgają swą historią połowy XIX wieku. Jest okazja by podczas zajęć w muzeum wykonać pieska do ściągania butów.

Tegoroczne warsztaty Małego Taboru będą odbywały się w Biskupiańskim Gościńcu w Domachowie. To miejsce spotkań, warsztatów, lekcji i zabaw. Obiekt przesiąknięty na wskroś duchem Biskupizny i stanowiący obecnie jej kulturalne centrum. Budynek ten mieści się ok. 3 km od Starej Krobi. Przygotowujemy zajęcia i zabawy z czterech stron Wielkopolski, Polski i Europy będziemy poznawać przeróżne zabawy związane z: czterema porami roku, z czterema rogami chusteczki, z czterema oficerami. Nie zabraknie zabaw z naśladowaniem różnych zwierząt, postaci lub rzeczy. Dzieci i młodzież będą mogły uszyć fartuch i rękawice kuchenna, poznać prace ogrodnika, zbudować szałas, obejrzeć bajki z klisz, stworzyć film animowany, zrobić szkice strojów z różnych stron Wielkopolski oraz wziąć udział w zajęciach dramowych.

Zdobyte umiejętności taneczne, śpiewacze i muzyczne należy sprawdzać i doskonalić natychmiast. Stwarzamy taką okazję podczas cowieczornych imprez tanecznych. Przygrywać będą kapele biskupiańskie, hazackie, z Bukówca Górnego i z Regionu Kozła. Planujemy również zaprosić kapele z innych miejsc Wielkopolski. Ponadto zagrają kapele związane z „Domem Tańca” z Warszawy i z Poznania.
Biskupizna

Biskupizna to mikroregion etnograficzny położony w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Składa się nań dwanaście wsi wokół miasteczka Krobia, które od XIII aż do rozbiorów pod koniec XVIII w. stanowiły własność biskupów poznańskich. Mniejsze obciążenia pańszczyźniane, a potem stosunkowo szybkie i korzystnie dla chłopów przeprowadzone uwłaszczenie zaowocowały dostatniejszym życiem Biskupian oraz wykształceniem się u nich poczucia odrębności, a nawet elitarności. Przejawiała się ona odrębną, niezwykle barwną i żywiołową kulturą tradycyjną, której wiele elementów zachowało się do dnia dzisiejszego.

 

Więcej informacji:
– www.taborwielkopolski.pl
– Facebook/Biskupianie
– Facebook/wydarzenie

 

Organizator:
Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic

Wydarzenie stanowi część projektu „Tabor Wielkopolski 2021 - Cztery Strony Wielkopolski” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

Źródło informacji:
– www.taborwielkopolski.pl
– Facebook/Biskupianie
– Facebook/wydarzenie