Kalendarz

Potańc Po Staremu | Kapela Hałasów | Janusz Prusinowski Kompania

  • 20.11.2021
  • Koncerty
  • Potańcówki

O godzinie 18:00 zapraszamy na koncert organizowany przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi i Marka Kądzielę (link poniżej). Po koncercie zapraszamy na After Party, na którym będzie można oddać się w wir tańca przy Kapeli Hałasów oraz Janusz Prusinowski Kompania!

18:00 Koncert „Janusz Prusinowski Kompania” (gościnnie Jacek Hałas)
21:00 Taneczne After Party

Kapela Hałasów
Jacek Hałas - śpiew, lira korbowa, akordeon, pasterskie flety.
Alicja Choromańska - Hałas - baraban, gardon.
Surowe, akustyczne brzmienie zaprawione szczyptą melancholii i tęsknoty za dawnymi czasami. Muzyka do słuchania, do tańczenia i do smakowania.
Jacek Hałas i Alicja Choromańska-Hałas to małżeństwo artystów zajmujących się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form europejskiej muzyki, tańca i rzemiosła. Zajmują się muzyką instrumentalną, tańcem korowodowym i wirowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, sztuką opowieści, działalnością warsztatową i edukacyjną. Nauki pobierane u wiejskich mistrzów, poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, stała aktywność muzyczna, doświadczenia teatralne i plastyczne oraz ciekawe instrumentarium (lira korbowa, akordeon, baraban, gardon, pasterskie flety) składają się na wyjątkowość tej muzycznej pary.
Członkowie wielu znakomitych formacji folkowych (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Kwartet Wiejski, Kapela Hałasów, Noiseband, Eastwind), międzynarodowych projektów artystycznych oraz teatralnych. Zajmują się tańcem korowodowym i wirowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, działalnością warsztatową i edukacyjną. Z czworgiem dzieci tworzą Rodzinną Orkiestrę i Teatr „Noiseband”. W latach 2005-2015 podróżowali po Europie z tradycyjną Jurtą /projekt Nomadzi Kultury / prezentując efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.
Jacek Hałas od wielu lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach - by na chwilę przywrócić je do życia na swych koncertach. Praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrowców - lirze korbowej. Gra też etnojazz (Lautari), muzykę improwizowaną, komponuje dla teatru, filmu i tańca, reżyseruje autorskie spektakle teatralne.

Janusz Prusinowski Kompania
Janusz Prusinowski – śpiew, skrzypce, harmonia polska, cymbały
Michał Żak – flety drewniane, szałamaja, klarnet, saksofon sopranowy, śpiew
Piotr Piszczatowski – bębenek, baraban, skrzypce-sekund, śpiew
Szczepan Pospieszalski – trąbka, basy, kontrabas, śpiew
Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie. Rozpoznawalny styl Kompanii stanowi próbę odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z Centralnej Polski. To przede wszystkim mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu – improwizowane tu i teraz, aktualne u progu XXI wieku.
Janusz Prusinowski – lider zespołu – został w 2014 r. uhonorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2015 r. doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie kultura ludowa, w tym samym roku został również nominowany do nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. C.K.Norwida w kategorii muzyka.

Link do koncertu:
https://fb.me/e/4mb3PIdd8After Party: Wstęp wolny.

Organizatorzy:
Po Staremu  

Dofinansowano ze środków:
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura Dostępna

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie