Kalendarz

Oktawa Bożego Ciała W Bandysiach

  • 10.06.2021
  • 16.30
  • Czarnia, Bandysie
  • Spotkania
  • Spotkania śpiewacze
  • Obrzędy i święta

Jest w Bandysiach (na Kurpiach ogólnie takoż) zwyczaj uroczystego obchodzenia Oktawy Bożego Ciała. W ostatni dzień Oktawy, w czwartek następny po Bożym Ciele, śpiewany jest przed mszą Ostatni Nieszpór, a po mszy uroczyście wyprowadza się ołtarzyk do wsi przypisany wraz z krzyżem i rozpoczyna się procesję, trwającą czasem nawet i dwa dni. Procesja obchodzi całą wieś, zatrzymując się przy każdym krzyżu i kapliczce, gdzie modli się za zmarłych lub za tych, którym krzyż został poświęcony. Najdłużej zatrzymuje się procesja przy czterech "głównych" kapliczkach, pod którymi zakopane są cztery ewangelie. Tam śpiewa się i modli dłużej. Procesja ta ma pomóc wsi, zapewnić jej dostatek i urodzajne zbiory. Mimo, że w wielu miejscach zwyczaj ten zanika, w Bandysiach nadal Oktawa jest obchodzona, choć w zmienionej – dopasowanej do obecnej rzeczywistości – formie. W tym roku odbędzie się kolejny fragment całej trasy sprzed lat.

W imieniu Mieszkańców wsi Bandysie oraz głównego organizatora, sołtysa Stanisława Szydlika, Stowarzyszenie Trójwiejska zaprasza Wszystkich serdecznie do dołączenia się do uroczystości w najbliższy czwartek 10go czerwca 2021!

 

Plan Obchodów:
16:30 – śpiewanie Nieszporów w Kościele w Czarni
17:00 – uroczysta Msza w tymże Kościele
po mszy – przewiezienie ołtarzyka i krzyża pod Pomnik Pomordowanych w Bandysiach i modlitwa i śpiewy przy pomniku, a następnie przewiezienie lub procesyjne przeniesienie (zależnie od sił i możliwości uczestników) ołtarzyka i krzyża pod kapliczkę znajdującą się w lesie, przy drodze na Zaborek (około 1–1,5km). Tam przygotowane będą ławki i tam też spędzimy najwięcej czasu na modlitwie i pieśniach.

Uroczystości zakończą się wieczorem, jest możliwość przenocowania w Bandyśkiej Szkole. Jest też szansa, że wieczorem przy tej szkole zrobimy małe ognisko.
Zapraszamy serdecznie!

 

Współorganizacja:
Stowarzyszenie Trójwiejska

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe