Kalendarz

9. AŻ Festiwal | Oberki i mazurki z Polski Centralnej z „Janusz Prusinowski Kompania”

  • 20.11.2021
  • 18.00
  • Łódź
  • Koncerty

W objęcia porywającej do tańca muzyki zabierze słuchaczy Janusz Prusinowski w ramach tanecznego koncertu:  Oberki i mazurki z Polski Centralnej – koncert taneczny z „Janusz Prusinowski Kompania”.

 

Wykonawcy:
Janusz Prusinowski – śpiew, skrzypce, harmonia polska, cymbały
Michał Żak – flety drewniane, szałamaja, klarnet, saksofon sopranowy, śpiew
Piotr Piszczatowski – bębenek, baraban, skrzypce-sekund, śpiew
Szczepan Pospieszalski – trąbka, basy, kontrabas, śpiew

Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka, Marii Siwiec i wielu innych, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Zespół łączy muzykę z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe z działalnością edukacyjną. Rozpoznawalny styl Kompanii stanowi próbę odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z Centralnej Polski. To przede wszystkim mazurki – śpiewane, grane, improwizowane. Oprócz koncertów muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i w miejskich klubach tańca. Zespół koncertował w większości krajów Europy, w Azji, a także w Kanadzie i USA. Wspólnie z pianistą Januszem Olejniczakiem formacja przygotowała koncert Wiejskie korzenie muzyki Fryderyka Chopina. W roku 2012 powstał projekt Kujawy we współpracy ze skrzypkiem z Mchowic Tadeuszem Kubiakiem, trębaczem jazzowym Tomaszem Stańko, pianistą Januszem Olejniczakiem i zespołem śpiewaczym Warszawa Wschodnia. Kompania koncertowała również z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Qasimovem oraz polskimi śpiewakami: Ewą Grochowską, Justyną Piernik, Maniuchą Bikont, Kają Prusinowską i Adamem Strugiem. Muzycy są inicjatorami i koordynatorami Akademii Kolberga i autorami projektów edukacyjnych dla dzieci. Dorobkiem zespołu są płyty: Mazurki (2008), Serce (2010), Po kolana w Niebie (2013), Po Śladach (2018) – nagrodzone Folkowym Fonogramem Roku.

Janusz Prusinowski: skrzypek, śpiewak, lirnik, harmonista, cymbalista, kompozytor i animator kultury. Założyciel formacji Janusz Prusinowski Kompania, jeden z prekursorów odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce. Uczeń wiejskich muzykantów: Jana Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Stanisława Stępniaka i wielu innych. W latach 90. brał udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych kontynuujących polskie tradycje muzyczne. Grał w Bractwie Ubogich (1993), był współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca (1995) i twórcą programu edukacyjnego dla szkoły podstawowej Janko Muzykant (1996). Jako multiinstrumentalista i kompozytor współpracował z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Narodowym. Jest autorem muzyki do spektakli Teatru Scena Lubelska 30/32: Kaleva (2001), Dawid (2004, Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim (2009), Oberki do końca świata (2009). Współtworzył muzykę do filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego; jako skrzypek prowadził w filmie kapelę weselną. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, organizowanego przez Fundację o tej samej nazwie. Fundacja jest też inicjatorem i współrealizatorem unikalnego cyklu filmów dokumentalnych Dzika Muzyka, o muzyce polskiej wsi i procesie jej przekazywania, który powstawał we współpracy z Telewizją Polską. Najnowszy projekt Janusza Prusinowskiego to cykl warsztatów muzycznych W Sieci Mazurka. Janusz Prusinowski jest prezesem Forum Muzyki Tradycyjnej. Wraz z żoną Kają prowadzi teatr-wydawnictwo Słuchaj Uchem, skierowane głównie do dzieci. W 2014 roku został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w roku 2015 – nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „twórczość ludowa”.

 

20 listopada 2021, sobota, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
bilety: 30 zł i 20 zł
Bilety na koncert w sprzedaży na tydzień przed datą wydarzenia.

 

Organizator:
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie