Kalendarz

Dobrowoda ● 48h! ● Nina Jawdosiuk, Walentyna Klimowicz, Julita Charytoniuk

  • od 27.07.2021
  • do 28.07.2021
  • Warszawa
  • Spotkania
  • Spotkania śpiewacze
  • Warsztaty

Ambasada Muzyki Tradycyjnej zaprasza na śpiewacze spotkanie z mistrzyniami muzyki tradycyjnej! Tym razem przyjrzymy się tradycjom śpiewaczym Podlasia.

Spotkanie z pieśniami z okolic wsi Dobrowoda (gm. Kleszczele) poprowadzą miejscowe śpiewaczki, Nina Jawdosiuk i Walentyna Klimowicz oraz Julita Charytoniuk, śpiewaczka i badaczka tradycji muzycznych Podlasia.
W programie pieśni wiosenne, żniwne, weselne, liryczne — jedno- i dwugłosowe, w lokalnej gwarze.
Zajęcia dla początkujących i już śpiewających.

 

NINA JAWDOSIUK — ur. w 1942 roku, pamięta najwięcej pieśni, które są w jej rodzinie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wraz ze starszą córką śpiewa w cerkiewnym chórze. Doskonale pamięta wesela, na które przygotowywało się specjalne obrzędowe pieczywo zwane „korowajem”. Potrafi obrazowo opowiadać o dzieciństwie, z którego zapamiętała wiele pieśni i zwyczajów — dziś już zapomnianych.

WALENTYNA KLIMOWICZ — ur. w 1943 roku, wraz z Niną Jawdosiuk śpiewa tradycyjne pieśni z Dobrowody.
Od 1968 roku wraz z koleżankami z sąsiedztwa śpiewa w Zespole Śpiewaczym z Dobrowody.
Zespół jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziś właściwie w Dobrowodzie zostały dwie śpiewaczki, pani Walentyna i pani Nina.

– W naszym repertuarze są różne pieśni. Zaczynając od wiosny – rohulki, wysnynky (dwa rodzaje pieśni wiosennych), sianokośne, żniwne, ludowe i biesiadne oraz kilka jesiennych. Później znów kolędy i wielkopostne. Znamy i śpiewamy różne pieśni. Kiedy ktoś we wsi umiera, to nie czekamy, aż nas zaproszę. Jeżeli tylko zdrowie nam dopisuje, to idziemy i śpiewamy. Tak samo z weselami, chociaż teraz już tego nie ma. Jeszcze kilka lat temu chodziłyśmy – mówi pani Nina Jawdosiuk.
– To są pieśni dobrowodzkie, nasze ludowe. Autentyczne. Śpiewamy po rosyjsku, polsku, ukraińsku, białorusku i w „naszym” języku – dodaje pani Walentyna Klimowicz.
– Wszystko się śpiewało, wiosną rohulki i wysnynky. W czasach mojej młodości żniwnych nie było za dużo. Za to dużo żniwnych śpiewały w polu nasze babcie, a sianokosnych, kiedy suszono siano – uzupełnia pani Walentyna Klimowicz.
Rozmowa: https://podlaskie24.pl/.../zespol-spiewaczy-z-dobrowody.../

 

JULITA CHARYTONIUK — śpiewaczka, bębnistka, kulturoznawczyni, animatorka kultury. Od kilkunastu lat prowadzi badania terenowe w Polsce (zwłaszcza na Podlasiu) oraz na Polesiu ukraińskim i białoruskim. Dokumentuje i wykonuje pieśni, opracowuje i wydaje płyty z muzyką tradycyjną. Prowadzi warsztaty śpiewu, często we współpracy z wiejskimi wykonawcami, od których wciąż się uczy. Współtworzy zespoły: Z Lasu, Południce, Kapela Batareja, Pieśni Piękne, Otako, Kormorany/Wykluczeni.

 

Terminy:
27—28 lipca 2021
WTOREK
17:30—20:30 spotkanie warsztatowe
21:00 — koncert i otwarte spotkanie śpiewaczo-towarzyskie
ŚRODA
17:30—20:30 spotkanie warsztatowe

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20

Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zgłoszenia.

FORMULARZ ZAPISÓW
www.forms.gle...
Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysyłamy najpóźniej w ciągu 48h od otrzymania zgłoszenia.

Organizator:
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca

Wydarzenie realizowane w ramach zadania „W Ambasadzie muzy kują 2019–2021”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Fundacji PZU oraz Stowarzyszenia Dom Tańca (1%)

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie