Przejdź do głównej zawartości strony

Spotkanie z pieśniami żałobnymi, którego gośćmi będą Wiera Niczyporuk i Walentyna Troc z zespołu „Malinki” z Malinnik oraz Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej.

W pierwszej części spotkania usłyszymy pieśni żałobne z tradycji prawosławnej i rzymskokatolickiej, które śpiewa się podczas czuwania przy zmarłym, na pogrzebie, po pochówku, przy wspominaniu zmarłego. Dowiemy się jak obecnie wygląda tradycja śpiewów pogrzebowych, w jakiej intencji się je wykonuje, jakie są charakterystyczne zwyczaje pogrzebowe w okolicy Kalinówki Kościelnej oraz Orli.

W drugiej części spotkania spróbujemy wspólnie zaśpiewać pieśni pod przewodnictwem mistrzów.


Miejsce: Podlaski Instytut Kultury, ul. św. Rocha 14, Białystok

Spotkanie poprowadzi Julita Charytoniuk – kulturoznawczyni, badaczka, uczennica wiejskich mistrzów śpiewu.

Do udziału we wspólnym śpiewaniu nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne.

W ramach cyklu EtnoNurty prezentujemy zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.

Wstęp wolny.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij