Przejdź do głównej zawartości strony

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na niebanalny wieczór andrzejkowy. Będzie teatralnie, obrzędowo, smakowicie i tanecznie. Zabawę zaplanowaliśmy niemal do północy!

Wieczór zaczniemy dość wcześnie. Już od godziny 17.00 zapraszamy do Sali Odczytowej na piętrze Instytutu, gdzie wystawione zostaną dwa spektakle obrzędowe. W nastrój wprowadzą nas artyści ze Szkolnego Koła Teatralnego „Korale”, którzy przedstawią widowisko pt. „Andrzejki u Mani”. Następnie Zespół Obrzędowy „Zaborowianki” przedstawi widowisko pt. „Kiszenie kapusty”.

Około godziny 19:00 zapraszamy do hucznej zabawy przy muzyce na żywo. Na scenie wystąpią cztery zespoły specjalizujące się w graniu ludowej muzyki „pod nogę” czyli do tańca.

Jako pierwsza zagra Kapela „Jaśki” z Maciejowic. Zespół, jak sama nazwa głosi, składa się z trzech muzyków o imieniu „Jan”. Są to: Jan Łoskot, Jan Tobiasz i Jan Pawelec. Kapela gra głównie walce, tanga, fokstroty, powiślaki, kujawiaki, oberki krótkie, dwuzwrotkowe.

Po mazowieckich rytmach zapraszamy na góralskie granie. Tym razem na scenę wskoczy sześciu muzyków z Nowego Sącza czyli Góralska Kapela Cacani. Pełni energii mężczyźni zagrają tradycyjne melodie Lachów Sądeckich we własnych aranżacjach.

Jako trzecia wystąpi Kapela im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza. Jej założycielem oraz kierownikiem do końca 2017 roku był, nieżyjący już, mistrz skrzypiec Tadeusz Kubiak. O klasie zespołu świadczy wiele nagród i wyróżnień na najważniejszych festiwalach folklorystycznych w kraju i za granicą. Zespół nadal gra głównie utwory z repertuaru mistrza Kubiaka, a także muzykę łęczycką tj. kujony, mazurki, oberki, polki.

Na zakończenie potańcówki ponownie zabrzmią rytmy „bardziej południowe” – z Podkarpacia. Żywiołowe trio Kapela Łoli zagra repertuar z pogranicza lasowiacko-rzeszowskiego. Zespół utworzyli w 2018 roku Ola Siuzdak i Janusz Radwański, do których rok później dołączył sekundzista Wojciech Dulski. Członkowie zespołu współpracowali bądź wciąż grają z takimi muzykami starszego pokolenia jak: Jan Boroń, Henryk Marszał czy nieżyjący już Jan Cebula.

O strawę dla ciała zadbają, jak zawsze niezawodne, koła gospodyń wiejskich. Zapraszamy na ich stoiska zastawione smakowitymi potrawami – słodkimi i wytrawnymi.


Miejsce:
NIKiDW, ul. Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa

Wstęp:
wolny


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij