Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na czerwcowe spotkanie ze śpiewem i ziołami!

Zbliża się święto letniego przesilenia – astronomiczny początek lata. Przed nami najdłuższy dzień w roku i następująca po nim najkrótsza noc, podczas której dawniej wyprawiano Święto Kupały, nazywane również Nocą Świętojańską, kupalnocką, palinocką. Święto ognia, wody, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone było na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Wiążące się z „sobótkami” zwyczaje i obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce, które miały na celu łączenie się w pary. Dziewczęta wyplatały wianki z kwiatów oraz różnych ziół i puszczały je na wodę. Kawalerowie mieli je wyłowić.

Nauczymy się pieśni związanych z czasem letniego przesilenia. Żeby zaśpiewać je mocnym głosem, przyda się odpowiednia rozgrzewka ruchowa i oddechowa na świeżym powietrzu. Od niej zaczniemy śpiewaczą część spotkania.

A ziołową część zaczniemy od wyprawy dalszej lub bliższej po zioła. Tym razem będziemy robić herbatki utleniane. To cały proces, który wymaga czasu i troszkę pracy, ale efekt jest bezcenny- własna herbata, bez pestycydów i herbicydów. Wiosna i latem jest mnóstwo roślin które możemy utleniać na herbatki.
Zabierzcie ze sobą słoik ok. 0,5l-1l z zakrętką żebyście mogli zabrać ze sobą poskręcane i rolowane listki na waszą własną pyszna herbatkę. PO powrocie ze spaceru będziemy rolować, zawijać, miętosić… roślinki.
Na spacerze zbierzemy też trochę roślin jadalnych coby z nich co nieco przyrządzić do jedzenia. Zupę ugotuję wcześniej żeby moc zaspokoić głód.
A drugie danie będziemy pichcić razem. Co do będzie to niespodzianka. Na pewno będzie wegetariańsko i ziołowo.

Warsztat śpiewaczy poprowadzi Julita Charytoniuk – śpiewaczka, bębnistka, kulturoznawczyni, animatorka kultury. Od kilkunastu lat prowadzi badania terenowe w Polsce oraz na Polesiu ukraińskim i białoruskim. Dokumentuje i wykonuje pieśni, opracowuje i wydaje płyty z muzyką tradycyjną. Prowadzi warsztaty śpiewu, często we współpracy z wiejskimi wykonawcami, od których wciąż się uczy. Współtworzy zespoły: Z Lasu, Południce, Kapela Batareja, Pieśni Piękne, Biele.

A zielarski poprowadzę ja- Agnieszka Prymaka – zielarka, dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, pasjonatka ziół, życia w zgodzie z naturą i z sobą. Od kilku lat prowadzę Zielską Kolonię, miejsce w którym mieszkam i tworzę „cuda ziołowe”. Tu też prowadzę warsztaty o szerokim pojęciu „zielarskim”, ale też zapraszam do prowadzenia warsztatów ciekawe osoby, tak jak tym razem Julitę. Moim „konikiem” są utleniane herbaty, będziecie mogli spróbować kilkunastu moich eksperymentów.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać wiosenne rośliny i pieśni. Warsztat jest odpowiedni dla osób początkujących jak i zaawansowanych w śpiewie.

Podczas zajęć zapewniamy zimne i ciepłe napoje (herbat mam duuuuuuużo przeróżnych, wszystkie handmade) i gotuję bardzo dobrą kawę (tak mówią ci, co pili). Będzie też obiad wegetariański z dużym udziałem „dzikich” roślin. Część obiadu przygotujemy wspólnie.


Miejsce:
Zielska Kolonia
Knyszewicze 86, Szudziałowo
województwo podlaskie

Pytania i kontakt w sprawie rezerwacji:
Agnieszka – 504449730
[email protected]
Jeśli zdecydujesz się na spotkanie, zarezerwuj sobie miejsce, wpłacając zaliczkę. Więcej informacji podamy mailowo.

Opłata:
200 zł/os.
osoby które były już na warsztatch w Zielskiej Kolonii – 10% zniżki

Warsztat odbędzie się przy udziale min. 5-ciu osób, a maksymalnie 13.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij