Przejdź do głównej zawartości strony

Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
zaprasza na wernisaż
wystawy malarstwa

Andrzeja Bieńkowskiego
„Sprzedana Muzyka”

Kurator wystawy: Zuzanna Zubek-Gańska
Aranżacja światła: Włodzimierz Janowski

Andrzej Bieńkowski (ur. 1946) malarz, etnograf, fotograf, profesor Sztuk Plastycznych. Od 1980 roku, w trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, video oraz zdjęć z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Wystawy indywidualne malarstwa i fotografii w Polsce, Szwecji, Danii, Japonii, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii. Udział w wielu wystawach zbiorowych.

W 2007 roku wspólnie z żoną Małgorzatą założył wydawnictwo Muzyka Odnaleziona (obecnie WMO), poświęcone muzyce wiejskiej, której pozycje zdobyły wiele nagród w Konkursie Fonogram Źródeł Polskiego Radia Dwójka. W 2012 roku powstała fundacja Muzyka Odnaleziona, której jest fundatorem. Współpracuje z Polskim Radiem, gdzie prezentował swoje zbiory w radiu RDC, w audycji Muzyka Odnaleziona. Prowadzi w co drugi wtorek audycje w Polskim Radio Dwójka – RCKL w cyklu „Źródła”.

Autor filmów-dokumentów Ostatni wiejscy muzykanci, Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów, Ukraina. W poszukiwaniu pogańskich obrzędów, Muzykanci Gace z Radomskiego, oraz serii krótkich filmów popularyzujących muzykę wiejską (wraz z Moniką Menciną). W ostatnim okresie organizował wiele indywidualnych wystaw fotografii „Ostatnich wiejskich muzykantów” na płotach we wsiach. Autor książek Ostatni wiejscy muzykanci-ludzie, obyczaje, muzyka (Prószyński i S-ka 2001, Muzyka Odnaleziona 2012), Sprzedana muzyka (Czarne, 2007), 1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów (MCKiS 2009), Trzymałem węża w garści (Prószyński i S-ka 2022) oraz 15 publikacji w serii Muzyka Odnaleziona.

Laureat nagrody im. Oskara Kolberga w 1995 roku i Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w 2008. W 2014 roku otrzymał za swoją działalność Srebrny Medal Gloria Artis. Laureat złotej odznaki ZPAP.


Miejsce:
Kompleks parkowo-pałacowy Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
Gardzienice Pierwsze 3, 21-050 Piaski

Wstęp:
wolny, bez uprzednich rezerwacji

Organizator:
Galeria Gardzienice


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij