Przejdź do głównej zawartości strony

Olga Kozieł serdecznie zaprasza na 2-dniowe spotkanie wokół śpiewu naturalnego!

Warsztat poświęcony technice śpiewu tzw. otwartym głosem charakterystycznej dla śpiewu wiejskiego. Głos ludzki ma moc – w kulturze wiejskiej wierzono, że leciał do nieba, był słyszany z zaświatów, był nośnikiem próśb o przychylność przyrody, łaskawość bogów, zapewnienie obfitości i płodności. W pieśniach tradycyjnych zawarty jest cały świat – prawdy nim rządzące, prawa natury, którym podlegamy, relacje z innymi i samym sobą. Dawne melodie, archaiczne skale to coś, czego nie słyszymy we współczesnym świecie.

PODCZAS WARSZTATÓW
Nieskrępowany śpiew związany jest z pracą różnych partii ciała przy zachowaniu prawidłowej, aktywnej postawy, elastyczności i rozluźnienia. Będziemy pracować nad techniką oddechu, higieną głosu, śpiewem głośno i cicho. Podczas zajęć zbliżymy się do swobodniejszego wyrażania siebie, rozwinięcia muzykalności i swobody w wydobywaniu różnych dźwięków. Odkryjemy wewnętrzną moc nie używając siły.

Dni warsztatowe będą czasem poświęconym oddechowi, pracy z ciałem, uważności na swoje wewnętrzne przeżycia, emocje, indywidualną ekspresję. Usłyszysz swój prawdziwy, niczym nie zblokowany, nie stłumiony, nie uciszony głos.

REPERTUAR
Każdy region, każda wieś ma swoje specyficzne brzmienie, repertuar, historię. Lubelszczyzna jest bogata w pieśni przejścia – chrzcielne, weselne i pogrzebowe, a także pieśni związane z cyklem przyrody. Człowiek od zawsze chciał mieć władzę nad przyrodą, a był świadomy jej siły – zatem z jednej strony, chciał ją sobie podporządkować, z drugiej – robił wszystko by uzyskać jej przychylność. Materiałem muzycznym będą pieśni śpiewane na codzień i od święta. Na warsztatach poznamy pieśni zebrane podczas własnych badań terenowych prowadzącej bądź z dostępnych nagrań archiwalnych. Skupimy się na pieśniach weselnych, żniwnych, miłosnych, o tęsknocie, trudach życia, naturze, pracy na roli.

DLA KOGO
Warsztaty są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać lub chcą zacząć śpiewać, lubią poznawać nowe pieśni, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i pracę z ciałem. Warsztaty będą okazją do indywidualnej ekspresji oraz doświadczenia przyjemności śpiewu wspólnotowego. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy muzykologicznej.

OLGA KOZIEŁ
Jestem śpiewaczką, muzykolożką, trenerką Holistycznej Szkoły Trenerów, gram na trąbce i barabanie, uwielbiam tańczyć.
Muzyką tradycyjną zajmuję się od 2005r., kiedy to po raz pierwszy usłyszałam śpiew naturalny, nieskrępowany, donośny, znaczący. Zachwyciło mnie to. Od tamtej pory uczę się śpiewu od wiejskich śpiewaczek, słucham nagrań archiwalnych i biorę udział w przeróżnych warsztatach śpiewu.
Od kilka lat jeżdżę regularnie na Ukrainę, Białoruś, do Rosji, Serbii w poszukiwaniu zapomnianych melodii i opowieści.
W Polsce fascynuje mnie Lubelszczyzna, skąd pochodzę. Projekt Wołyń w pieśniach poświęciłampieśniom i historiom dawnych mieszkańców Wołynia, skąd pochodzi moja rodzina. Odkryłam krainę wielobarwnego, wielokulturowego Wołynia.
Bardzo lubię grać do tańca i cieszę się, że mogę tworzyć zespół LUMPEKS grając na barabanie. To mazurki z jazzowych twistem! W październiku 2020r. ukazała się nasza debiutancka płyta.
Na trąbce gram w Warszawsko-Lubelskiej Orkiestrze Dętej w tradycyjnym repertuarze orkiestr z Roztocza Lubelskiego oraz w zespole Zvanai – z przewrotnymi improwizacjami opartymi na motywach litewskich Sutartines.
Czasem jestem zapraszana do pracy nad muzyką współczesną i eksperymentalną.


Czas:
4–5 marca 2023 r.
sobota: 10:30–18 (z 1 h 30 przerwą obiadową)
niedziela 10:30–17 (z przerwą obiadową)

Miejsce:
Wytwórnia Dobra
ul. Sabały 39, Warszawa

Koszt:
520 pln za całość

Rezerwacja miejsca:
[email protected] + 150 pln zadatku na numer konta:
57 1140 2004 0000 3802 7825 8092
tytuł przelewu: śpiew w wytwórni dobra
(możliwość wystawienia faktury)

Pytania dotyczące warsztatów proszę kierować pod adresem:
[email protected]


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij