Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na intensywne warsztaty praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда. Warsztaty dla osób na każdym poziomie zaawansowania.

Z uwagi na bogatą dokumentację lokalnego folkloru – zwłaszcza aktywność fundacji Muzyka Odnaleziona – i wciąż żywe tradycje, muzyka pogranicza radomsko-opoczyńskiego jest częstym punktem odniesienia dla współczesnej sceny folkowej. W ramach warsztatów 7 stycznia przyjrzymy się stylowi gry wybitnych bębnistów z okolic Wieniawy. To wybitny tancerz i śpiewak, występujący m.in. w kapelach Stanisława Stępniaka czy Mariana Pełki Józef Lipiński z Kłudna i jego sąsiad Stanisław Wlazło – występujący z rodzinną kapelą i prawdopodobnie jedyny bębnista nagrodzony za występ solo podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (1980, II miejsce ex aequo jako solista-instrumentalista).

W ramach zajęć uczestnicy opanują kluczowe elementy styli ww., wykonawców, tj:
– technikę trzymania bębna i potrząsania nim
– wyprowadzanie podstawowych uderzeń
– wyprowadzanie „uderzeń łączonych”
– uderzenia w wewnętrzną część bębna
– podstawowe układy rytmiczne w tańcach trójmiarowych i dwumiarowych
– śpiew z akompaniamentem bębna

Co będzie Ci potrzebne?
– własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny)
– ochota i determinacja

Dla kogo? Dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania
Kiedy? 2024.01.07 (niedziela) 17.00–20.00
Gdzie? Ul. Kościuszki 35A, 50-011 Wrocław – siedziba Reprezentacyjnego Dolnośląskiego ZPIT Wrocław
Za ile? 87 zł
Ile osób będzie na warsztatach? Maksymalnie 12
Można wypożyczyć bęben – za dodatkowe 20 zł

Zapisy przez formularz:
docs.google.com…

O prowadzącym: Mateusz Dobrowolski
Muzykant, animator kultury, dziennikarz. Od 2010 roku gra na tradycyjnym wschodnioeuropejskim bębnie obręczowym. Laureat II nagrody na organizowanym przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Turnieju Muzyków Prawdziwych 2022 jako solista-instrumentalista. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Występował m.in. w ukraińskim trio US Orchestra, kolektywem terenNowy (muzyka improwizowana), z grupą R.U.T.A. (hardcore punk) i Kapelą Piotra Kaznowskiego. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro

Dzień wcześniej odbędą się warsztaty o stylu suwalskim


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie_wieniawskie
– Facebook/wydarzenie_suwalskie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij