Warsztaty w Beskidzie Niskim vol 8!
W tym roku będziemy uczyć łemkowskiego i bojkowskiego repertuaru. Skupimy się na charakterystycznej dla tego regionu emisji głosu, współbrzmieniu grupy, opowiemy o kontekście etnograficznym i oczywiście dużo więcej…
Wiemy, że jest pełnia lata, jednak już powoli myślimy o naszym jesiennym rytuale zwolnienia i wspólnego śpiewania w górkach. Tym razem termin jest wczesny, bo połowa października, więc będziemy mieć nadzieję na grzybobranie.
Dlaczego warto wziąć udział?
Wyjątkowy Repertuar:
Nauczysz się pieśni, które są piękne i zakorzenione w kulturze łemkowskiej i bojkowskiej. Poznasz specyficzne techniki emisji głosu i harmonię, które przeniosą Cię wprost do serca Beskidu Niskiego. Bazujemy na archiwalnych nagraniach, własnych etnomuzykologicznych badaniach terenowych przeprowadzonych w Polsce i Ukrainie i przekazie ustnym rodziny Kacpra- przesiedlonych Bojków z Bieszczadów na Zachodnie Pomorze.
Unikalne Doświadczenie:
Nasze warsztaty to coś więcej niż tylko nauka śpiewu. To podróż do świata tradycji, historii i etnografii. Dowiesz się więcej o kontekście kulturowym utworów, które będziesz wykonywać.
Kameralna Atmosfera:
Spędzisz czas w małej, przyjaznej grupie pasjonatów śpiewu. Dzięki temu będziemy mogli skoncentrować się na indywidualnych potrzebach każdego uczestnika, tworząc jednocześnie zgrany zespół.
Aktywności i Relaks:
Oprócz śpiewu, czekają na Ciebie chwile relaksu i aktywności na świeżym powietrzu. Będziemy wspólnie gotować, morsować w rzece, ćwiczyć, a wieczory spędzać przy kominku, ciesząc się spokojem i magią tego miejsca.
Malownicze Otoczenie:
Beskid Niski to miejsce, które urzeka swoją urodą. Chata w Polanach, otoczona lasami i górami, to idealne miejsce na oderwanie się od codzienności i zbliżenie się do natury. Jesienią możemy liczyć na grzybobranie, co dodatkowo wzbogaci nasze wyjazdowe doświadczenie.
Lokalne Smakołyki:
Poznasz lokalnych producentów, którzy dostarczą nam świeże, regionalne produkty takie jak chleb, masło czosnkowe i sery. To kolejny sposób na zanurzenie się w kulturze i tradycji regionu.
Program warsztatów:
17.10
Przyjazd od godz. 16
19.00- 20.30 – śpiew
18.10
11.00-13.30 – śpiew
17.00-19.00 – śpiew
19.10
11.00-13.30 – śpiew
17.00-19.00 – śpiew
20.10
11:00- wyjazd
*organizator zastrzega sobie prawo do zmiany harmonogramu
O prowadzących:
Zofia Zaborowska – Absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej na UJ, związana z muzyką tradycyjną od 2012 roku, prezeska fundacji Łada, członkini grupy badawczo-dokumentacyjnej Balkan Polyphony. Od 2018r. do dnia dzisiejszego prowadzi badania terenowe w Chorwacji, napisała swoją pracę licencjacką pt. „Serbska tożsamość mieszkańców wioski Žegar w Północnej Dalmacji”. Uczennica wielu badaczy, etnomuzykologów oraz wiejskich śpiewaków takich jak: dr Josko Ćaleta, dr Ivo Brkić, dr Sanja Ranković, Svetlana Spaji czy Milica Milić, Zorka Usljebrka, Obrad Milić. Założycielka zespołu Łada, w ramach którego prowadziła i koordynowała etnograficzne badania terenowe w Polsce, Chorwacji, Bośni, Serbii oraz wiele wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Od 2019 r. uczy śpiewu podczas warsztatów tradycyjnych pieśni i lekcji indywidualnych korzystając z zebranych przez siebie materiałów. Była członkinią zespołów tj. „Dola – Zespół Pieśni Bez Tańca”, „Czarny Kruk”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2021 r. (projekt pt. „Retransmisje – badania etnomuzykologiczne reemigrantów z terenów byłej Jugosławii”), w 2022r. laureatka Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Kacper Siejkowski – Doktorant Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, archeomuzykolog, wiceprezes Fundacji Łada, członek grupy badawczo-dokumentacyjnej Balkan Polyphony, były członek stowarzyszenia ,,Centrala Muzyki Tradycyjnej”. W 2022r. stypendysta MKiDN w projekcie pt. „Różnorodny głos Gościna”-poszukiwanie pieśni i lokalnej tożsamości na terenie Zachodniego Pomorza. Członek wielu grup muzycznych m.in Łada, Witeź, Mołodcy, Czarny Kruk. W przeszłości związany z zespołem Podlotki z Gościna, chórem mniejszości ukraińskiej Kalyna z Kołobrzegu, Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław, zespołu śpiewaczego Mereżka, Majol, Zdrady Osiedla. Pieśni uczył się od swojego dziadka przesiedlonego z Łemkowszczyzny, etnomuzykologów i mistrzów ludowych, wraz z zespołem Łada prowadzi etnomuzykologiczne badania terenowe na Dolnym Śląsku, w Chorwacji i Serbii od 2017 r. Laureat wielu konkursów muzyki ludowej, takich jak: Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, Szansa na Oskara, Festiwal Krajobrazy Sceny Ludowej w Czarnem, Ogólnopolski Festiwal Ludowy im. w. Andrzeja, w 2022r. laureat Turnieju Muzyków Prawdziwych. Od wielu lat jeździ po wsiach i poszukuje żywej tradycji śpiewaczej. Gra na instrumentach oraz je rekonstruuje na podstawie znalezisk archeologicznych w ramach prac naukowych.
Koszt:
Cena się nie zmienia 950 zł łóżko solo / 850 zł dostawka, lub spanie w łóżku dwuosobowym. W cenie spanie i warsztaty, na obiady robimy zrzutkę i wspólnie gotujemy
Miejsce:
Polany 4, Krempna
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie