Przejdź do głównej zawartości strony

Pod koniec listopada w ukraińskich wsiach zawsze rozpoczynał się tradycyjny okres przygotowań do kolędowania: młodzi ludzie uczyli się śpiewać kolędy i szczedrywki. W dniu przesilenia zimowego chodzili po podwórkach, śpiewając te pieśni pod oknami, a w zamian otrzymywali prezenty – chleb, kiełbasę i słoninę. Rytuały te mają bardzo stare pochodzenie – z czasów pogańskich, kiedy czczono duchy przodków. Dlatego też wymagały specjalnego przedstawienia. Jakiego rodzaju przedstawienia? Tego będzie można dowiedzieć się podczas warsztatów kolędniczych w dniach 25-26 listopada. Poznamy kilka najciekawszych kolęd na dwa głosy, którymi witano gospodarzy, młode dziewczęta i chłopców.

Iryna Klymenko
Etnomuzykolożka, doktor wiedzy o sztuce (habilitowana), wybitna śpiewaczka tradycyjna. Profesor Narodowej Ukraińskiej Akademii Muzycznej w Kijowie. Przeprowadziła ponad 90 wypraw do ukraińskich wsi, zbadała ponad 400 miejscowości. Autorka dwóch monografii naukowych, ponad 75 artykułów naukowych. przez wiele lat śpiewała jako główna solistka w zespole Drewo z Kijowa, a następnie w zespołach Hurtoprawcy, Babsky Kozaczok.


Termin:
25.11.2023, godz. 13:00-18:00
26.11.2023, godz. 11:00-16:00

Miejsce:
Teatr w Oknie
ul. Długa 50/51
Gdańsk

WSTĘP WOLNY

Zapisy:
Zgłoszenie należy wysłać na adres:
[email protected]
z dopiskiem: „Warsztaty z Iriną Klymenko”

Ilość miejsc ograniczona.

Projekt „Pieśni naszych sąsiadów” dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij