Przejdź do głównej zawartości strony

Warsztat śpiewaczy poświęcony będzie przyśpiewkom kujawiakowym a także pieśniom opartym na rytmach trójdzielnych pochodzących z tytułowych regionów. Podczas warsztatów sięgniemy po repertuary słynnych śpiewaczek, urodzonych jeszcze pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku takich jak Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa.

Styk regionów Łowickiego, Sannickiego i Kujaw to enklawa wyjątkowej muzyki, to kraina kujawiaków granych, śpiewanych, wykonywanych w różnych odmianach, stylach i tempach. Wiele z nich to pieśni. Tutejsza muzyka skrzypcowa i śpiew pod względem finezji być może nie mają sobie równych w Polsce Centralnej. Melodie mają niebywale zawiłą formę, często
nieregularną frazę, grane są i śpiewane przy tym z lekkością i wielką fantazją. Muzyczną sygnaturą tych stron są nagrania np. takich skrzypków jak Tomasz Latoszewski, Franciszek Maradziecki, Józef Ciastek, Piotr Figurski a także śpiew Walerii Czubak, Janiny Smagały, Zofia Wojnickiej…

Justyna Piernik
Śpiewaczka, polonistka, animatorka kultury, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia. Od kilkunastu lat zajmuje się dokumentowaniem, badaniem i wykonywaniem dawnych pieśni tradycyjnych z Polski, Ukrainy i Rosji. Uczyła się u etnomuzykologów-praktyków oraz u śpiewaczek starego pokolenia podczas etnograficznych podróży. Śpiewa pieśni z Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski, Lubelszczyzny, pochodzące z archiwów muzycznych i własnych badań terenowych. Bada i interpretuje style i repertuary wybitnych polskich śpiewaczek tradycyjnych. Koordynuje projekty społeczno-muzyczne w lokalnych społecznościach, m.in. na Kujawach.Liderka zespołu Warszawa Wschodnia, solistka w międzynarodowych projektach muzycznych. Zdobywczyni głównej nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii Folklor-Kontynuacja w 2017 r. Stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie twórczości ludowej 2017. Pomysłodawczyni projektu „Kujawska Atlantyda”. Współpracuje z Kapelą Brodów, Kapelą Niwińskich i Wowakin Trio.

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Jazdów 3/20, Warszawa

Czas trwania:
14.00–17.00

Koszty:
80 zł, płatność na miejscu gotówką

Zapisy:
https://forms.gle/FmuaUHVhbDdJGT1S6

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij