Zapraszamy na naukę starodawnych pieśni, bez których dawniej nie wyobrażano sobie wesela. Będą pieśni do i o korowaju, weselnym pieczywie obrzędowym wypiekanym w przeddzień wesela, pieśni wykonywane przed wyjazdem do cerkwi, podczas błogosławieństwa, „spomahania”, wyjazdu panny młodej z rodzinnego domu i inne. Nie zabraknie też weselnych opowieści zasłyszanych od najstarszych mieszkanek kilku podlaskich wsi.
Warsztaty są dla każdego.
Nie trzeba umieć śpiewać, trzeba chcieć.
W sumie 5,5 h warsztatów.
PLAN:
ŚRODA / 18.09.
18:00-20:30
CZWARTEK / 19.09.
18:30-21:00
*20:00 Wysoki nasz korowaj – opowieść o podlaskim weselu
W czwartek o godz. 20:00 zapraszamy również wszystkich chętnych na opowieść-wykład o podlaskim weselu. Nie musisz brać udziału w warsztatach, żeby dołączyć na samą część wykładową.
Julita Charytoniuk opowie o poszczególnych częściach obrzędu, dawnych zwyczajach weselnych na Podlasiu, ważnych postaciach oraz pieśniach, bez których wesele by się nie odbyło.
J𝘂𝗹𝗶𝘁𝗮 𝗖𝗵𝗮𝗿𝘆𝘁𝗼𝗻𝗶𝘂𝗸 – śpiewaczka, kulturoznawczyni, etnomuzykolożka, animatorka kultury, rękodzielniczka. Od kilkunastu lat prowadzi badania terenowe w Polsce (głównie na Podlasiu), a także na Polesiu ukraińskim i białoruskim. Dokumentuje i wykonuje pieśni, opracowuje i wydaje płyty z muzyką tradycyjną. Prowadzi warsztaty śpiewu, często we współpracy z wiejskimi wykonawcami, od których wciąż się uczy. Współtworzy zespoły: Z Lasu, Biele, Kapela Batareja, Pieśni Piękne, Polesie_PL. Tegoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydarzenie odbywa się w ramach stypendium Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Jazdów 3/20, Warszawa
Wstęp:
dobrowolna zrzutka na koszty utrzymania Ambasady Muzyki Tradycyjnej i pełen kredens (sugerowane 20zł/dzień warsztatowy)
Zapisy:
https://forms.gle/gpJD3rhZnxhZjyf59
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie