Mamy przyjemność zaprosić na warsztaty kolędnicze, które odbędą się w ramach projektu „Ślōnskie kolyndowaniy”! Podczas cyklu 6 spotkań nauczymy się grać i śpiewać śląskie kolędy ludowe, a także zdobędziemy wiele informacji na temat śląskich tradycji kolędniczych! Pozwoli nam to przygotować repertuar, stroje i rekwizyty na wspólne odwiedziny kolędnicze w środowiskach osób potrzebujących. Wspólny występ grupy warsztatowej – orszak kolędniczy w Domu Seniora i Domu Pomocy Społecznej w strojach i z repertuarem przygotowanym podczas warsztatów będzie zwieńczeniem Projektu.
Warsztaty odbywać się będą co tydzień (z wyjątkiem 11 listopada), od 4.11 do 16.12 włącznie, a poprowadzą je Iga i Jakub Fedakowie – eksperci z dziedziny śląskiej muzyki tradycyjnej oraz etnografii.
O prowadzących:
Iga Fedak – etnolożka, etnomuzykolożka i instruktorka tańca ludowego, specjalizuje się w tańcach śląskich. Uczy przedmiotu „taniec tradycyjny” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2015 roku prowadzi warsztaty tańców śląskich dla dzieci, dorosłych oraz szkolenia dla nauczycieli z tego zakresu (np. w ramach Małego Kolberga czy w katowickich ośrodkach kształcenia nauczycieli WOM i Metis), organizuje także katowickie potańcówki z muzyką na żywo. W rodzinnej Kapeli Fedaków prowadzi tańce, śpiewa oraz gra na barabanie.
Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, skupione wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie.
O projekcie:
Projekt „Ślōnskie kolyndowaniy” zakłada promocję i podtrzymywanie tradycji śląskich związanych z kolędowaniem i obchodami Bożego Narodzenia. Projekt ma także na celu przywrócenie regionalnym tradycjom świątecznym wymiaru społecznego i użytkowego, integrację międzypokoleniową i przekazywanie kolejnym pokoleniom elementów tradycji oraz przywrócenie równowagi między wirtualnym a fizycznym uczestnictwem w kulturze.
Kiedy
Poniedziałki, 18:30-20:30
Gdzie
Sala Muzykodrom, Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2)
Wstęp:
wolny
Jak się przygotować:
Najlepiej przyjść z własnym instrumentem, jednak nie jest to konieczne
W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków ([email protected])
Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie