Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na intensywne warsztaty gry na bębnie obręczowym z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда.
Zajęcia skierowane są dla osób będących na każdym poziomie zaawansowania.

Archiwalne nagrania polskiej muzyki tradycyjnej zdradzają niezwykłe bogactwo technik gry na bębnie obręczowym. Zwłaszcza nagrania ze „ściany wschodniej” ukazują nieoczywiste podziały rytmiczne, unikalne ozdobniki, alternatywne sposoby wydobywania dźwięku z instrumentu. Zajęcia poświęcimy Kapeli Bździuchów z Aleksandrowa k. Biłgoraja. To legendarne duo z Zamojszczyzny, akompaniowało Annie Malec i innym wybitnym śpiewa(cz)kom regionu.
Skład kapeli tworzyli Franciszek Bździuch „Twardowski” (1906–1979) skrzypek oraz Jan Bździuch „Zarosiak” (1891–1981) skrzypek, a później bębnista. To fenomen, że po tak wybitnej wiejskiej kapeli, nie została nawet minuta nagrania video w jakimkolwiek ogólnie dostępnym źródle. Styl bębnienia Jana Bździucha zgłębimy na podstawie nagrań audio z archiwum Polskiego Radia, zdjęć i porównania z innymi wykonawcami regionu oraz z bębnistami z Białorusi i Ukrainy.

W ramach zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia usprawniające aparat wykonawczy oraz opanują kluczowe elementy stylu, tj.:
– alternatywne techniki trzymania bębna i pałki
– wyprowadzanie podstawowych uderzeń
– galop
– układy rytmiczne do tańców (suwak, polka, oberek)

Co będzie Ci potrzebne?
– własny instrument – bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny (można wypożyczyć bęben przy zapisach!)
– ochota i determinacja
– zatyczki do uszu lub słuchawki – będzie głośno (jeśli ktoś nie ma własnych słuchawek wyciszających, będzie mógł skorzystać z naszych)

Na miejscu dostępne będą pałki ułatwiające grę w stylu.
Uczestnicy około tydzień przed zajęciami otrzymają materiały teoretyczne do nauki i „zadanie domowe”.

Prowadzący
Mateusz Dobrowolski – muzykant, animator kultury, dziennikarz. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro


Informacje praktyczne


Kiedy: 7 maja (wtorek) 2024 r., godz. 18.00–21.00


Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro

Dla kogo: dla młodzieży 14+ i dorosłych na każdym poziomie zaawansowania

Zapisy: przez formularz online https://tiny.pl/drvj7, liczba miejsc ograniczona

Koszt:
90,00 zł – uczestnictwo w warsztacie;
20,00 zł – wypożyczenie bębna (jeśli jest taka potrzeba, prosimy zgłosić ją w formularzu)

REGULAMIN: https://tiny.pl/drvdhŹródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij