Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na intensywne warsztaty praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда.

Warsztaty dla osób na każdym poziomie zaawansowania.

Archiwalne nagrania polskiej muzyki tradycyjnej zdradzają niezwykłe bogactwo technik gry na bębnie obręczowym. Zwłaszcza nagrania ze “ściany wschodniej” ukazują nieoczywiste podziały rytmiczne, unikalne ozdobniki, alternatywne sposoby wydobywania dźwięku z instrumentu. W ramach warsztatów 16 marca przyjrzymy się jedynemu spośród wschodnich styli, który ostał się w żywej praktyce wykonawczej – grze “po suwalsku”, obecnej na polsko-litewskim pograniczu. Znamy ją z archiwalnego dorobku Kapeli Racisów z Jasionowa, prowadzonej przez Franciszka Racisa, z kapeli zespołu Pogranicze z Szypliszk w której bębnił Leon Racis, a z obecnie aktywnych twórców – dzięki grupie Chłopcy z Nowoszyszek i duetowi Kanka Franka.

W ramach zajęć uczestnicy opanują kluczowe elementy stylu, tj:
– alternatywną technikę trzymania bębna
– wyprowadzanie podstawowych uderzeń
– galop i inne układy rytmiczne
– ozdobniki wykonywane przy użyciu palców

Na miejscu dostępne będą specjalne pałki przeznaczone do gry w stylu.

O prowadzącym: Mateusz Dobrowolski
Muzykant, animator kultury, dziennikarz. Od 2010 roku gra na tradycyjnym wschodnioeuropejskim bębnie obręczowym. Laureat II nagrody na organizowanym przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Turnieju Muzyków Prawdziwych 2022 jako solista-instrumentalista. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Występował m.in. w ukraińskim trio US Orchestra, kolektywem terenNowy (muzyka improwizowana), z grupą R.U.T.A. (hardcore punk) i Kapelą Piotra Kaznowskiego. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro

Co będzie Ci potrzebne?
– własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny)
– ochota i determinacja

Dla kogo?
Dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania

Kiedy?
2024-03-16 (sobota) 13.30 – 16.30

Gdzie?
Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, 60-702 Poznań – sala warsztatowa

Za ile?
88 zł / osobę

Ile osób będzie na warsztatach?
Maksymalnie 15

Można wypożyczyć bęben – za dodatkowe 20 zł

Zapisy przez formularz:
https://docs.google.com/…/1JvXOJ3Ju3J7GLajHEQZA5m2vnmkZ…

Patronat:
Dom Tańca Poznań

Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij