Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na intensywne warsztaty praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда.

Warsztaty dla osób na każdym poziomie zaawansowania.

Archiwalne nagrania polskiej muzyki tradycyjnej zdradzają niezwykłe bogactwo technik gry na bębnie obręczowym. Zwłaszcza nagrania ze “ściany wschodniej” ukazują nieoczywiste podziały rytmiczne, unikalne ozdobniki, alternatywne sposoby wydobywania dźwięku z instrumentu. Zajęcia poświęcimy kilku bębnistom z Podlasia i okolic – polskim, białoruskim i ukraińskim. Spóbujemy uchwycić zarówno detale – konkretne układy rytmiczne, sposoby frazowania, rozwiązania brzmieniowe – jak i szerszą perspektywę na możliwości instrumentu. Przyjrzymy się nagraniom Kapeli z Płonki Kościelnej ma Białostocczyźnie, nagraniom kapeli M. A. Serhiychuka z Wielkiej Głuszy na Wołyniu oraz nagraniom nieznanych (mi) z nazwiska bębnistów białoruskich.

W ramach zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia usprawniające aparat wykonawczy oraz opanują kluczowe elementy stylu, tj:
– alternatywne techniki trzymania bębna i pałki
– wyprowadzanie podstawowych uderzeń
– galop
– układy rytmiczne do tańców (polka, )

Co będzie Ci potrzebne?
✔️ własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny, można wypożyczyć bęben przy zapisach)
✔️ochota i determinacja
✔️zatyczki do uszu lub słuchawki (będzie głośno)
Na miejscu dostępne będą pałki ułatwiające grę w stylu


Miejsce zajęć:
Białoruski Hub „Novaja Ziamla”. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6A/lok. 11, 15-888 Białystok, Polska

Maksymalna liczba uczestników:
15 osób/zajęcia

Zapisy:
https://docs.google.com/…/1FlFRSIkf41h2GGjqC…

Koszt uczestnictwa w zajęciach:
przedpłata 100 zł/os, wypożyczenie bębna: +20 zł/os
Uczestnicy na około tydzień przed zajęciami otrzymają materiały teoretyczne do nauki i „zadanie domowe”.

Prowadzący:
Mateusz Dobrowolski – muzykant, animator kultury, dziennikarz. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro

Patronat:
Fundacja Tutaka


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij