Przejdź do głównej zawartości strony

Tego lata Kapela Fedaków i Katowice Miasto Ogrodów, w ramach projektu Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, zapraszają na cykl warsztatów śląskich tańców tradycyjnych. Warsztaty poprowadzi Iga Fedak (etnolożka, etnomuzykolożka, instruktorka tańca ludowego), a muzykę na żywo podczas warsztatów zapewni Kapela Fedaków. Po każdym spotkaniu warsztatowym odbędzie się potańcówka, podczas której będzie można wykorzystać zdobyte na warsztatach wiedzę i umiejętności. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Strefie Centralnej (Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2).

Środa, 26.07, 18:00–19:30
Warsztaty tradycyjnych tańców śląskich: rainlender, polka i gąsior.
Zapoznamy się z krokami podstawowymi powszechnych niegdyś na Śląsku tańców (np. poleczka) oraz nauczymy się w nich poruszać, ale również poznamy tańce figurowe (gąsior, rainlender). Nauczymy się zarówno powtarzalnych sekwencji w ramach danego tańca figurowego, jak i przymierzymy się do tanecznej improwizacji. Poza samą praktyką taneczną, ważną częścią zajęć będą wiadomości o tańcach oraz ich dawnych funkcjach oraz kontekście występowania. Pojawią się także archiwalne nagrania tradycyjnych tańców śląskich.
BILETY: https://miasto-ogrodow.interticket.pl/…/warsztaty…

Po warsztatach, od 20:00, zapraszamy na potańcówkę z Kapelą Fedaków – szczegóły tutaj:
muzykatradycyjna.pl…

Środa, 16.08, 18:00–19:30
Warsztaty tradycyjnych tańców Beskidu Śląskiego
Obfitość tańców górali śląskich jest zachwycająca! Nie mogliśmy zatem pominąć tej części szeroko rozumianego Śląska w programie naszych warsztatów tanecznych. Podczas spotkania nie tylko poznamy wybrane tańce tradycyjne Beskidu Śląskiego, ale także zastanowimy się, które z ich cech łączą je z innymi tańcami śląskimi, co będzie świetną okazją do spojrzenia na nie z zupełnie innej perspektywy. Warsztaty poprowadzi Iga Fedak wraz z Kapelą z Pobaby (Beskid Śląski)
BILETY: https://miasto-ogrodow.interticket.pl/…/warsztaty…

Po warsztatach, od 20:00, zapraszamy na potańcówkę z Kapelą z Pobaby – szczegóły wkrótce.

Czwartek, 31.08, 18:00–19:30
Warsztaty tańców miejskich
Górny Śląsk kojarzony jest z przemysłem i miastami – i mimo, iż jest to skojarzenie oddające tylko część charakteru tego fascynującego regionu, jest ono słuszne i ważne. Urbanizacja wpływała na Śląsku na każdą dziedzinę życia – także na muzykę i tańce! Podczas ostatnich wakacyjnych warsztatów tradycyjnych tańców śląskich skupimy się na tej właśnie nieoczywistej i rzadko podkreślanej ich części jaką są tzw. tańce miejskie. Zatańczymy zatem polkę, walczyka, ale także tango czy fokstrota. Poznamy kroki podstawowe, ale także figury, ozdobniki i inne fantazyjne „sztuczki” 😉
BILETY: https://miasto-ogrodow.interticket.pl/…/warsztaty…

Po warsztatach, od 20:00, zapraszamy na potańcówkę z zespołem Nicponie – szczegóły wkrótce.

UWAGA! Można uczestniczyć w samych warsztatach lub samej potańcówce. Wydarzenia te uzupełniają się, jednak każde z nich stanowi odrębną całość. Na kolejne wydarzenia w tym schemacie (18:30 warsztaty, 20:00 potańcówka) zapraszamy 16 sierpnia (środa) i 31 sierpnia (czwartek).

Jesienią będziemy kontynuować działania. Od września ruszymy z cotygodniowymi zajęciami muzycznymi, raz w miesiącu będą odbywać się warsztaty tradycyjnych tańców śląskich w podziale na grupę początkującą i zaawansowaną, a 18 listopada odbędzie się wielka potańcówka na finał projektu!
Trzymajcie rękę na pulsie


Miejsce:
Strefa Centralna
Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2

Dla kogo?
Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania tanecznego. Osoby początkujące poznają kroki podstawowe, podczas gdy osoby tańczące będą mogły koncentrować się na stylu, ozdobnikach i improwizacji.

Jak się przygotować?
Ubierzcie się w coś, co nie krępuje Waszych ruchów oraz w wygodne buty (raczej na twardej podeszwie). Zaopatrzcie się w wodę lub przygotujcie na jej zakup w barze. Nie trzeba przychodzić w parach!

Za ile?
15 zł
Bilety na poszczególne wydarzenia dostępne pod linkami w opisie każdego spotkania.

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków ([email protected])

Organizatorzy:
Kapela Fedaków
Katowice Miasto Ogrodów

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– miasto-ogrodow.eu…
– Facebook/wydarzenie
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij