Przejdź do głównej zawartości strony

Razem z Klubokawiarnia Kicia Kocia serdecznie zapraszamy miłośników bliskich i dalszych podróży na kontynuację opowieści związanych z obrzędami świątecznymi. Tym razem przyjrzymy się tradycyjnym przebierańcom wędrującym z kolędą i życzeniami noworocznymi, odpędzającym złe moce i figlującym podczas karnawału i świąt wielkanocnych. Powędrujemy wirtualnie przez Polskę, Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Hiszpanię, Niemcy, Portugalię, Słowenię, Ukrainę, Węgry, Włochy (Sardynia).

Ciekawi Cię:
· Kim są Herodzi, dziady noworoczne, Jukace, Brodacze, śmierguśnicy?
· Co to jest połaźniczka, ciaka, strzylocek?
· Dlaczego polskim zapustnikom towarzyszy koza, bocian i niedźwiedź?
· Gdzie można spotkać Kukeri, Kurentów, Mamuthones i Issohadores, Merdules i Boes, Rollerów i Schellerów, Zvoncarów?
· Jak Busó pomogły przegnać Turków z Mohacza?

Przyjdź i posłuchaj!

Spotkanie poprowadzi Adriana Bernecka – z wykształcenia ekonomistka, z powołania organizator i wolontariuszka licznych wydarzeń artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych, a prywatnie podróżniczka, pasjonatka poznawania kultur, ludzi i ich historii. Ciekawość świata tego tam, ale i też tu sprawiła, że od dobrych pięciu lat czaruje ją kultura tradycyjna, bogate wzornictwo strojów, muzyka, tańce i festiwale kultury ludowej. Ostatnio pochłania ją odkrywanie grup barwnych przebierańców w Polsce i Europie – kolędników, dziadów noworocznych, zapustników, śmierguśników i innych.


Miejsce:
Klubokawiarnia Kicia Kocia
al. Stanów Zjednoczonych 68, Warszawa

Wstęp:
wolny


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij