„Muzyka z doliny Liwca” to tabor poświęcony muzyce wschodniego i południowo-wschodniego Mazowsza oraz Ziemi Siedleckiej. Zapraszamy na trzy dni (15–17 września) z potańcówkami w liwieckim zamku, warsztatami śpiewu na łące i zajęciami dla instrumentalistów, którzy będą mogli również zagrać do tańca. Czeka nas także muzykowanie na rzece, warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i odpoczynek w pięknym otoczeniu!
Mazowsze wschodnie, zwane też Leśnym, to region rozciągający się na wschód od Wisły, obejmujący m.in. okolice Mińska Mazowieckiego, Wołomina, ciągnący się aż do Siedlec, gdzie graniczy z zachodnim Podlasiem (warto zaznaczyć, że Mazowsze wschodnie obejmuje także niektóre prawobrzeżne dzielnice Warszawy, będące niegdyś wsiami). Mazowsze południowo-wschodnie z kolei to część regionu w przybliżeniu od Garwolina do Ryk. W obręb Mazowsza wschodniego wchodzi także charakterystyczny mikroregion kołbielski, z centrum w Kołbieli w powiecie otwockim.
Tabor Wschodniego Mazowsza odbędzie się w gotyckim zamku książąt mazowieckich wzniesionym w XV wieku. Miejscowość Liw leżąca nad rzeką Liwiec, w której znajduje się zamek, wyznacza granicę z Podlasiem, jest to więc doskonałe miejsce na obcowanie z muzyką wschodniej Polski.
Warsztaty instrumentalne „Melodie z doliny Liwca” przeprowadzimy wspominając wielkich Mistrzów: skrzypka Czesława Majewskiego 1919–2023, ostatniego tradycyjnego skrzypka z Kołbielszczyzny, Stefana Nowaczka – skrzypka z Podłęża czy Antoniego Cicheckiego. Na warsztatach skrzypcowych nauczymy się melodii tanecznych zarówno z Mazowsza wschodniego jak i z Siedleckiego. Warsztaty śpiewacze skupią się na przyśpiewkach i pieśniach weselnych. Nauczymy się także charakterystycznych tańców regionu, a w międzyczasie będziemy „przegrywać” na ligawkach.
Wieczorami potańcówki zagrają: zespół Wowakin, kapela Piotra Dorosza, Poleski Skład Smyczkowy oraz uczestnicy warsztatów, a także zaproszeni Goście z regionu Mazowsza Wschodniego i Południowego. Regionalne specjały na stołach zapewnią lokalne Koła Gospodyń Wiejskich (zachęcamy do wzięcia ze sobą gotówki). Nie zabraknie także muzykowania na rzece czy muzycznego korowodu wokół zamku. To jedyny taki „odpoczynkowy” tabor w bliskiej odległości od stolicy!
Program
piątek:
20:00 – potańcówka – zespół Wowakin i kapela Piotra Dorosza
Kolacja (szwedzki stół) – Koło Gospodyń Wiejskich
sobota:
10.00–12.00 – „Melodie z doliny Liwca” warsztaty: skrzypce i harmonia (drugie otwarte dla wszystkich instrumentalistów) – Paula Kinaszewska, Piotr Dorosz
12:30 – warsztaty dla dorosłych wyplatania splotem koboko – Stowarzyszenie Serfenta
12.30–14.30 – „Melodie z doliny Liwca” warsztaty śpiewacze – Anna Jurkiewicz
przerwa obiadowa
17.30–19.00 – warsztaty taneczne – Grzegorz Ajdacki
17:30 – warsztaty dla dzieci wyplatania laleczek ze słomy – Stowarzyszenie Serfenta
19.00 – kolacja
20.00 – potańcówka – Poleski Skład Smyczkowy, Kapela Dorosza, kapele zaproszonych gości / po niej open stage
niedziela:
poranne śpiewanie i granie w rzece
granie na ligawkach
spotkanie z miejscowymi muzykantami/śpiewaczkami
■
„Melodie z doliny Liwca” – warsztaty instrumentalne z Piotrem Doroszem (harmonia)
Najstarsze zapisy melodii muzyki tradycyjnej z tej części Polski zawdzięczamy Oskarowi Kolbergowi oraz badaczowi okresu Międzywojnia – Józefowi Swatoniowi. To m.in. melodie z ich zapisów stanowić będą podstawę muzyczną warsztatów. Uczestnicy poznają także utwory z nagrań archiwalnych (z lat 70-tych XX w.). Warsztaty dla grających na różnych instrumentach – zarówno melodycznych, jak i rytmicznych – na każdym poziomie zaawansowania. Poruszymy kwestię swoistości muzyki tradycyjnej Mazowsza Leśnego, która polega m.in. na braku tzw. „rubatowania” w muzyce instrumentalnej. Jest ono natomiast obecne w śpiewie. Nauczymy się także wybranych pieśni wiejskich z okolic Mińska Mazowieckiego.
„Melodie z doliny Liwca” – warsztaty śpiewacze z Anną Jurkiewicz
W trakcie warsztatów poznamy m.in. przyśpiewki i pieśni weselne, które dawniej przeprowadzały parę i wszystkich gości przez cały obrzęd. Materiał będzie się opierał na nagraniach z okolic Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego i Siedlec. Zaczniemy od krótkiej rozgrzewki głosu, a w czasie śpiewania poćwiczymy zestrajanie się ze sobą nawzajem. Zajęcia zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych śpiewaków.
„Melodie z doliny Liwca” – warsztaty skrzypcowe z Paulą Kinaszewską
Na warsztatach skrzypcowych nauczymy się melodii tanecznych zarówno z Mazowsza wschodniego jak i z Siedleckiego. Będą to między innymi oberki od Antoniego Cicheckiego, melodie trójmiarowe i dwumiarowe z Kołbielszczyzny i z okolic Garwolina – m.in. od Kapeli Stanisława Ptasińskiego. Będziemy ogrywać melodie przyśpiewkowe od Trzcińca i Oleśnicy w kontakcie z grupą śpiewaczą.
Warsztaty taneczne
Grzegorz Ajdacki nauczy przybyłych charakterystycznych tańców regionu: m.in. chodzonego kołbielskiego, kajduka, drabanta, trojaka i zająca. Do tego oczywiście porcja lokalnych, wschodnio-mazowieckich oberków (nazwa „mazurek” zupełnie tu nie występowała) i polek.
Warsztaty wyplatania – Stowarzyszenie Serfenta
Wyplatanie to relaks i odpoczynek, kiedy ręce pracują – głowa odpoczywa. Godziny spędzone wspólnie z nami i naturalnymi, pachnącymi materiałami działają dobrze na ciało i umysł. Każdy na warsztatach pod okiem profesjonalnej instruktorki pozna podstawowe sploty i zabierze do domu własnoręcznie wykonane, piękne przedmioty. Dla dzieci proponujemy zabawę z wyplataniem laleczek ze słomy żytniej i kolorowych ozdób. Z dorosłymi wykonany wiklinowe podkładki, które połączymy egzotycznym splotem koboko. Użyjemy ręcznie zebranej wikliny i kolorowych sznurków bawełnianych.
Ligawki
W międzyczasie zapoznamy uczestników taboru z tym pasterskim a później także adwentowym instrumentem, typowym przede wszystkim dla wschodniego Mazowsza i zachodniego Podlasia (w mniejszym stopniu Warmii i Mazur oraz Lubelszczyzny). Przedstawimy piękny zwyczaj tzw. przegrywania się na ligawkach – czyli dialogowania dwóch lub kilku „legaczy”, pozostających w pewnej odległości od siebie. Piotr Dorosz zagra na ligawce, wspólnie z nim będzie „przegrywał” Piotr Gronek z Choszczówki Stojeckiej oraz Jarosław i Mateusz Zalewscy z Dobrego – pasjonaci gry na ligawce i aktywni propagatorzy tej tradycji.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny
Na warsztaty obowiązują zapisy:
https://forms.gle/wBShaNA9DHAFPZTJ6
Organizator:
Muzeum Zbrojownia w Liwie
Wydarzenie finansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Muzeum Zbrojownia w Liwie jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego
Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie