Przejdź do głównej zawartości strony

Po bardzo udanym ubiegłorocznym wydarzeniu: Suwalskie Pieśni na Mazurach Garbatych postanowiłyśmy ponownie zorganizować warsztaty, aby w pięknych okolicznościach przyrody, suwalskie pieśni znowuż zabrzmiały.

Zapraszamy serdecznie w terminie 8-11.06.2023 do Domu Echa, tu będzie można nauczyć się i wspólnie pośpiewać te mało znane, jedno i dwugłosowych pieśni.

Dlaczego na Mazurach Garbatych, na terenach dawnych Prus, brzmią od lat pieśni z sąsiedniej Suwalszczyzny?
Przed wojną obszar ten należał do Prus Wschodnich. Po wojnie osiedlili się tu ludzie z całej Polski, najwięcej jednak z sąsiadującej Suwalszczyzny. Przynieśli na te ziemie również pieśni, które były dla nich ważnym elementem tożsamości. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, coraz rzadziej brzmiały w domach. Za sprawą, istniejącego już ponad 30 lat, zespołu „Rominczanie” przetrwały, choć w Polsce nie są szeroko znane. Stąd zrodził się pomysł, by pieśni te „pokazać”, by dotarły do szerszego grona a ich śpiewanie mogło cieszyć.

Zapraszamy! Warsztat poprowadzą Bożena Buza i Ewa Karasińska.


Bożena Buza – od prawie 30 lat, kieruje i opiekuje się zespołem „Rominczanie”. Śpiew wyniosła z domu, zamiłowanie do śpiewu przekazała jej mama Jadwiga Sawicka (ur. w 1943, Jegleniszkach, koło Wiżajn), która w „Rominczanach śpiewa od samego początku, po babci i rodzicach odziedziczyła bogaty repertuar, który wniosła do zespołu.

Ewa Karasińska – śpiewa pieśni tradycyjne od 1991r. Swoją przygodę z muzyką tradycyjną rozpoczęła w zespole Werchowyna, zajmując się początkowo śpiewem łemkowskim i ukraińskim. Od 1996 r w ramach działalności w warszawskim Domu Tańca poznawała polskie tradycyjne pieśni i tańce.
Pieśni poszukuje zarówno jeżdżąc do wiejskich mistrzyń, z archiwalnych nagrań czy ucząc się od nauczycieli-etnomuzykologów z Ukrainy, Białorusi i Rosji..
Prowadzi zajęcia i warsztaty dla osób w różnym wieku, od śpiewania kołysanek dla mam z niemowlakami, po zajęcia taneczne z seniorami. m.in. dla Fundacji Sto Pociech, Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Domu Kultury Świt, Domu Kultury Zacisze, Studium Kształcenia Mowy i Głosu SWPS, Festiwalu Kultury Żydowskiej w Chmielniku, Fundacji Numinosum.
Od 2012 r współorganizuje Festiwal Wszystkie Mazurki Świata.
Z zespołem Wyraj wykonuje pieśni tradycyjne naszych wschodnich sąsiadów: ukraińskie, rosyjskie czy białoruskie.


Czwartek
15.00 obiad
17.00 – 19.00 pierwsze spotkanie (Ewa Karasińska+Beata Wojtkowska)
20.00 – kolacja

Piątek
9.30 śniadanie
11.00 – 14.00 warsztat (Bożena Buza)
15.00 obiad
17.00 –19.00 warsztat (Ewa Karasińska)
20.00 – kolacja
21.00 ruska bania dla chętnych

Sobota
9.30 śniadanie
11.00 – 14.00 warsztat (Bożena Buza)
15.00 obiad
16.00 – 17.30 warsztat
19.00 ognisko z zespołem „Rominczanie”

Niedziela
9.30 śniadanie
11.00 – 13.00 warsztat (Ewa Karasińska)
15.00 obiad i wyjazd


Miejsce wydarzenia:
Dom Echa, Błędziszki 6, gm. Dubeninki (GPS rozpoznaje nazwę Dom Echa i precyzyjnie doprowadza na miejsce).

Nocleg:
drewniany dom (trzy pokoje 3-osobowe, jeden 2-osobowy) ze wspólną łazienką i kuchnią (maksymalna ilość 11 osób).

Koszt:
(warsztaty, wyżywienie i nocleg) – 850 zł.

Ilość miejsc ograniczona.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres mailowy:
[email protected]

Miejsce rezerwuje zaliczka w wysokości 150 zł na konto:
Beata Wojtkowska
21 1320 1537 3013 2470 3000 0001
Zgłoszenia przyjmujemy do końca kwietnia.
Po tym terminie, jeśli nie zgłosi się minimalna ilość uczestników i trzeba będzie odwołać warsztaty, zwracamy zaliczki i udostępniamy Dom Echa zewnętrznym gościom, którzy już dopytują się o atrakcyjny termin Bożego Ciała


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij