Przejdź do głównej zawartości strony

Mateusz Dobrowolski gra na bębnie obręczowym (wschodnioeuropejskim, polskim) od 2010 roku. Można go usłyszeć w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда. Na autorskich warsztatach, przeznaczonych dla osób na dowolnym poziomie zaawansowania w tym dla osób, które będą mieć bęben po raz pierwszy w ręku, naucza poszczególnych tradycyjnych styli gry z różnych regionów Polski.

W ramach warsztatów przyjrzymy się technice gry z okolic Mierżączki, wsi w powiecie garwolińskim w południowo-wschodniej części Mazowsza. To z niej pochodziła rodzinna Kapela Trzpilów. Jej bębnista, Stefan Trzpil (1921-2000), dysponował niezwykłym, wyrosłym z lokalnych tradycji stylem gry. Z powodzeniem implementował go w nowoczesnej jak na tamtą epokę kapeli (harmonia trzyrzędowa, klarnet i skrzypce), o ultracharakterystycznym, heterofonicznym brzmieniu. Po śmierci większości członków grupy występował w duecie ze skrzypkiem Tadeuszem Zygadłą z Goniwilka Starego. Dzięki bogatej opublikowanej dokumentacji audio (Polskie Radio, Dom Tańca) oraz video (Muzyka Odnaleziona) zrekonstruujemy styl “urodzonego bębnisty” – jak o Stefanie Trzpilu pisał redaktor Marian Domański.

W ramach zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia usprawniające aparat wykonawczy oraz opanują kluczowe elementy stylu, tj:
– alternatywne techniki trzymania bębna i pałki
– wyprowadzanie podstawowych uderzeń
– galop i inne układy rytmiczne
– rytmy wykonywane przy użyciu palców

Co będzie Ci potrzebne?
✔️ własny instrument (bęben obręczowy z brzękadłami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny, można wypożyczyć bęben przy zapisach)
✔️ochota i determinacja
✔️zatyczki do uszu lub słuchawki (będzie głośno)
Na miejscu dostępne będą pałki ułatwiające grę w stylu


Miejsce:
Strefa, ul. Mikołaja Kopernika 19, Kraków

zapisy mailowe:
[email protected]

koszt:
pełna przedpłata w kwocie 100 zł/osobę/warsztat + przedpłata 30 zł za wypożyczenie bębna (jeśli potrzebny)

maksymalna liczba osób w grupie:
13


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij