Przejdź do głównej zawartości strony

UWAGA!
Wystawa w Domu Artysty Plastyka została odwołana.
Czekamy na informacje o prezentacji wirtualnej prac Andrzeja Bieńkowskiego.

Zobacz:
Facebook/film


Od początku twórczości tworzył sztukę figuratywną, gdzie zarówno groteska, jak i ironia miały swoje ważne miejsce. Od początku lat 1980. do obrazów Bieńkowskiego zaczyna przenikać fascynacja wsią, folklorem. Pojawiają się postaci wiejskich muzykantów. Obrazy stają się ekspresyjne, czasem drapieżne. Artysta ma poczucie, że utrwala obraz rzeczywistości, która wkrótce przestanie istnieć. I rzeczywiście, około 2008 roku Bieńkowski wraca do wymyślonego świata swoich obrazów, tworzy kompilacje wspomnień, anegdot, jakby komiksów na płótnie. W tym prezentowany na wystawie cykl obrazów „Sprzedana muzyka”.

Andrzej Bieńkowski (ur.1946) malarz, etnograf, pisarz, profesor Sztuk Plastycznych. Jako malarz zadebiutował w latach 1970. Miał wystawy indywidualne malarstwa i fotografii w Polsce, Szwecji, Danii, Japonii, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Bieńkowski w 1980 roku rozpoczyna badania. Interesuje go wieś ze swoimi problemami, ale przede wszystkim muzyka, losy i kondycja muzykantów-wiejskich artystów. Poszukuje instrumentów, odnawia je, rekonstruuje dawne kapele wiejskie. Dokumentuje początkowo w Radomskiem, Rawskim, Łódzkim, później także Lubelskim, od 2003 roku na Ukrainie, Białorusi. W trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził zbiory etnograficzne zawierające tysiące nagrań audio, video, zdjęć. W tym rekonstrukcje kapel. I perła kolekcji – zdjęcia archiwalne zrobione przez wiejskich fotografów. Zbiory są w depozycie fundacji Muzyka Odnaleziona.

Współpracował z PR Dwójka – audycje Muzyka Odnaleziona, z Radiem RDC, obecnie prowadzi audycje z muzyka ze swoich zbiorów w cyklu „Źródła” Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

W ostatnim okresie organizował wiele indywidualnych wystaw fotografii „Ostatnich wiejskich muzykantów” na płotach we wsiach.

Autor filmów-dokumentów Ostatni wiejscy muzykanci, Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów, Ukraina. W poszukiwaniu pogańskich obrzędów, Muzykanci Gace z Radomskiego, oraz serii krótkich filmów popularyzujących muzykę wiejską (wraz z Moniką Menciną) dla telewizji.
Bieńkowski jest autorem książek Ostatni wiejscy muzykanci (Prószyński i S-ka 2001, Muzyka Odnaleziona 2012), Sprzedana muzyka (Czarne 2007), 1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki 2009; w 2010 roku autor otrzymał doroczną Nagrodę Nowych Książek za tę publikację), Trzymałem węża w garści (Prószyński i Ska 2022) oraz serii płyt z muzyką wiejską Muzyka Odnaleziona.

Laureat Nagrody im. Oskara Kolberga w 1995 roku oraz Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w 2008 roku. W 2014 roku otrzymał za swoją działalność Srebrny Medal Gloria Artis. Laureat Złotej Odznaki ZPAP.


Wernisaż – NIEAKTUALNE
4 marca 2022 roku
o godzinie 18:00

Wystawa trwać będzie do – NIEAKTUALNE
15 marca.

Miejsce – NIEAKTUALNE
Dom Artysty Plastyka
Warszawa, ul. Mazowiecka 11a


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij