Przejdź do głównej zawartości strony

Idea naszych spotkań – regularnie widywać się, by wspólnie śpiewać tradycyjny repertuar wiejski z Polski Centralnej – podąża za kalendarzem i potrzebami ducha. Dwa poprzednie cykle (adwentowy oraz wielkopostny) odnosiły się wprost do podziałów roku liturgicznego.

Obecny to propozycja związana z kalendarzem jeszcze dawniejszym, bo kalendarzem przemian natury – przyroda budzi się do życia, zielenią się lasy, a bociany wracają do gniazd. Cóż więc nam robić lepszego, niż dotrzymać im kroku? Weselmy się społem z niemi, jak podpowiada barokowy poeta.

SPOTKANIA ŚPIEWACZE • WESELE to propozycja dla każdego, kto ma chęć, by wspólnie pośpiewać. Formuła śpiewu tradycyjnego pomieści wszystkich – niezależnie od naszego przeświadczenia o tym, czy śpiewać umiemy, czy nie. Przedział wiekowy – od 15 do 115 lat (w uzasadnionych przypadkach planujemy wyjątki).

Skupimy się na repertuarze weselnym i przyśpiewkowym mikroregionu Kajoków, leżącego na północ od Przysuchy. To niezwykłe muzycznie okolice, rozsławione przez profesora Andrzeja Bieńkowskiego – z jego nagrań i tropów etnograficznych będziemy przede wszystkim korzystać.

W PROGRAMIE:
• sztuka przyśpiewywania – jak skutecznie ogłosić światu swój komunikat w trakcie potańcówki i zrozumieć połamane rytmy kajockich oberów
• ballady i piosenki zastolne – co robić, gdy przychodzi zmęczenie po godzinach tańca
• pieśni weselne – jak odprawić najważniejszy w życiu społeczności wiejskiej obrzęd i czym są pieśni przejścia, sięgające swą symboliką wierzeń przedchrześcijańskich.


Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Jazdów 3/20, Warszawa

Koszt:
Miesięczny karnet na cykl 4 spotkań (9, 16, 23 i 30 kwietnia) – 160 zł.
Wstęp na jedno spotkanie – 50 zł.

Zapisy:
https://forms.gle/hLeqeTg6EgtJ1CH69

Pomysłodawcy – Antek Hasso-Agopsowicz i Witek Wojciechowski.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij