Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy serdecznie na warsztaty śpiewu tradycyjnego z Karoliną Demianiuk i Ewą Grochowską, na których poznamy pieśni z przygranicznych terenów Lubelszczyzny śpiewanych w zanikającym już języku pogranicza – tzw. chachłackim. Warsztaty są częścią realizowanego przez Muzeum Wis Lubelskiej projektu „Śpiewy pogranicza ze zbiorów Jana Ignaciuka w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.”

Karolina Demianiuk – wszechstronnie utalentowana artystka ludowa z Dołhobród: śpiewaczka, aktorka, poetka, twórczyni ludowa. Obdarzona doskonałym słuchem muzycznym i pięknym głosem – od najmłodszych lat wdrażała się do wspólnego śpiewu ucząc się pieśni od rodziny, sąsiadów, starszych koleżanek. Obserwowała, jak śpiew oraz pielęgnowanie dawnych zwyczajów i obrzędów towarzyszą jej najbliższym na co dzień i podczas świąt. Od 1987 r. jest członkinią znanego i zasłużonego dla pielęgnowania tradycyjnej kultury muzycznej regionu Zespołu „Jutrzenka”. W 2013 r. wydała pierwszy tomik wierszy swojego autorstwa. Uczy śpiewu i we współpracy z Anną Kaźmieruk przekazuje tradycje niezwykłej wsi Dołhobrody dzieciom, tworząc wraz z nimi zespół „Dołhobrodzkie Zadułyńce”. Występuje na lokalnych i ogólnopolskich festiwalach i przeglądach folkloru, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Ewa Grochowska – muzyk, nauczycielka śpiewu tradycyjnego, badaczka tradycji muzycznych wsi polskiej i stylów wokalnych w muzyce tradycyjnej Europy Środkowo – Wschodniej. Związana obecnie m.in. z zespołem „Tęgie Chłopy” (muzyka Kielecczyzny), zespołem wokalnym „Warszawa Wschodnia”, zespołem „Z Lasu” (tradycje śpiewacze Polesia ukraińskiego i białoruskiego). Prowadzi także własny Zespół Śpiewaczy, specjalizujący się w śpiewie obrzędowym, który zajmuje szczególne miejsce w jej praktyce śpiewaczej oraz działalności badawczej i artystycznej. Jest pomysłodawczynią i realizatorką wielu projektów edukacyjnych i artystycznych poświęconych nauce, rekonstrukcji i wykonawstwu polskiej muzyki tradycyjnej. W latach 2001- 2013 była uczennicą wybitnego skrzypka ludowego Jana Gacy z Przystałowic Małych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2014 r. Doktor nauk humanistycznych.


Warsztaty odbędą się
1 lipca w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
w godzinach od 10.30 do 16.30

Udział w warsztatach:
Warsztaty są bezpłatne.
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy, formularz zgłoszeniowy pod linkiem:
docs.google.com/…

Harmonogram wszystkich wydarzeń w ramach projektu:
– Warsztat z Karoliną Demianiuk i Ewą Grochowska – 1 lipca 2023
Nabór na warsztat w dniach: 19.06.2023–30.06.2023
– Warsztat z Niną Jawdosiuk i Julitą Charytoniuk – 15 lipca 2023
Nabór na warsztat w dniach: 02.07.2023–14.07.2023
– Panel dyskusyjny, koncert-potańcówka – 02 września 2023


Organizator:
Muzeum Wsi Lubelskiej

Współorganizatorami projektu są:
Instytut Nauk o Kulturze UMCS
Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia

Patronat medialny objęły:
Pismo Folkowe
MuzykaTradycyjna.pl
TVP 3 Lublin
Polskie Radio Lublin
Gość Niedzielny Lubelski
Radio Plus Lublin

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij