Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na spotkania dla pośpiewania razem piosenek, pieśni, przyśpiewek. Spotkania przeznaczone są dla kobiet.

Śpiewamy i uczymy się pieśni z repertuaru wiejskich śpiewaczek Polski nizinnej, w wersji „in crudo” (bez stylizacji), z zachowaniem jednogłosu, charakteryzującego się pełnym i ostrym brzmieniem, ze zdobieniami i ornamentami, typowymi dla wiejskiego śpiewu. Do odpowiedniej barwy i intonacji głosu dochodzi się w sposób naturalny, wczuwając się w głos prowadzącego, poprzez naśladowanie. W dawnej wsi, śpiew był sztuką „użytkową”, nie zaś estradową, pełnił określone funkcje w życiu społeczności. Śpiewali wszyscy.

Nasze spotkania otwarte są dla wszystkich chętnych. Wychodzimy z założenia, że „śpiewać może każdy”, a indywidualne różnice w rodzaju głosu wychodzą tylko na dobre całej grupie śpiewającej. Podczas spotkań wszyscy chętnie spróbujemy własnoręcznie upieczonego ciasta lub wysłuchamy opowieści o tym, jak śpiewały nasze babcie …

Nie korzystamy z nut, stosujemy „tradycyjne” metody przekazu: naśladowanie, powtarzanie. Teksty ręcznie przepisujemy do własnych śpiewników. Pomocne są nagrania, z nich wychwytujemy niuanse dawnych manier śpiewu. Głównie: Mazowsze, Kurpie, Radomskie, Kieleckie, Roztocze ze zbiorów prowadzącej ale też uczestniczek.
Podczas spotkań: nie palimy, nie pijemy, nie obgadujemy

Katarzyna Andrzejowska-de Latour – od kilkunastu lat interesuje się polską muzyką i śpiewem wiejskim. Szczególnie zajmują ją dwa regiony Centralnej Polski: Kurpie i Radomszczyzna. Materiał pieśniowy zbierała w terenie na Kurpiach Białych i na Kurpiach Łomżyńskich, a w Radomszczyźnie w okolicach Kozienic i Przysuchy. Korzysta również archiwów prof. Bieńkowskiego, Polskiego Radia oraz PANu . Prowadzi spotkania śpiewacze w warszawskim Domu Tańca, z którym jest związana od chwili jego powstania. Posiada wyższe wykształcenie muzyczne (ze specjalnością prowadzenie zespołów wokalnych). Gra w zespole na skrzypcach oraz harmonii pedałowej.

Miejsce/organizator:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Jazdów 3/20, Warszawa

Koszt:
zrzutka na koszty gościnnej przestrzeni — 20 zł

Zapisy:
forms.gle/cfL8AsWrSb8w9PTv5

Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij