Zapraszamy dorosłych i młodzież (mieszkańców gminy Niepołomice) na wyjątkowe warsztaty, podczas których będziecie mieli okazję popracować nad śpiewem białym.
Harmonogram warsztatów:
5 października – 10:00-13:00 i 14:00-16:00
19 października – 10:00-13:00 i 14:00-16:00
26 października – 13:00-16:00
17:00-19:00 – familijna potańcówka
Biały głos to specyficzny rodzaj śpiewu, zwany także śpiewokrzykiem, technika wokalna typowa dla muzyki
ludowej. Warsztaty kierowane są do osób chcących odnaleźć swój naturalny głos, otworzyć go i ośmielić się, ale także chcących poszerzyć swój repertuar o mało znane pieśni ludowe oraz kontekst, w którym się one pojawiały, a także do osób
chcących połączyć śpiew z uważnością na ciało. Nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia śpiewaczego czy
tanecznego. Niegdyś muzykanci, tancerze i śpiewacy stanowili jedność.
Poznamy lekkie pieśni tradycyjne, do których nogi aż rwą się do tańca, ale także dowiemy się, kiedy wejść z przyśpiewką, kiedy zatrzymać muzykę, oraz w którym miejscu dobrze stanąć, żeby było jasne, że chce się zaśpiewać. Ćwiczyć te umiejętności będziemy wraz z podstawowymi krokami charakterystycznych dla najpopularniejszych tańców ludowych np. krakowiaka, polki czy
oberka.
Z racji bliskości Puszczy Niepołomickiej, historycznego i mentalnego związku naszej gminy z puszczą, w doborze
repertuaru chcemy postawić na pieśni związane z przyrodą, naturą, która jest bliska człowiekowi.
Warsztaty prowadzić będzie Katarzyna Chodoń – folklorystka, śpiewaczka, edukatorka polskich tańców i pieśni tradycyjnych.
Odznaczona Medalem Św. Krzysztofa Muzeum Krakowa w dziedzinie Kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów (2023). Stypendystka MKiDN “Kultura w Sieci” z projektem “Bestiariusz
Krakowski” (2020), Miasta Kraków “Kultura Odporna” (2021). Instruktorka śpiewu i tańca w Teatrze Złoty Róg przy Towarzystwie Przyjaciół Bronowic. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi przy projektach związanych z kulturą ludową. Wokalistka w zespołach kultywujących tradycje muzyczne polskie i słowiańskie oraz w Teatrze Mumerus. Współredaktorka podcastu “Wszyscy jesteśmy ze wsi.” Opracowuje Bronowickie Archiwum Muzyczne w Bronowicach we współpracy z krakowską Dzielnicą VI – Bronowice. Współorganizatorka festiwali.
Ostatniego dnia warsztatów (26 października, godz. 17:00-19:00) odbędzie się potańcówka familijna, na którą również serdecznie zapraszamy! Zatańczymy polskie tańce tradycyjne, głównie z regionu krakowskiego. Wpleciemy w nie proste, tradycyjne zabawy taneczne i przyśpiewki.
Program jest specjalnie przygotowany zarówno dla dzieci i dorosłych, więc zapraszamy całe rodziny. Spotkanie
odbędzie się przy muzyce granej na żywo, co umożliwia uczestnikom wejście w dialog z muzykantami, zarówno w śpiewie, jak i w tańcu.
Miejsce:
Izba Regionalna w Niepołomicach
ul. Zamkowa 5A
Wielkość grupy:
do 20 osób
Koszt:
150 zł. od osoby (za cały cykl – 15 godzin warsztatowych)
ZAPISY:
https://forms.gle/QAcrSp1UKzHTohGg9
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie