Przejdź do głównej zawartości strony

Spotkanie z żyjącymi w mieście śpiewaczkami – uczennicami wiejskich mistrzyń śpiewu tradycyjnego i badaczkami folkloru Polski i Ukrainy, dla których znalezione na wsiach i w archiwach pieśni, a także nawiązane w terenie relacje stały się częścią życia.

Porozmawiamy przede wszystkim o naszym doświadczeniu i zastanowimy się nad kontekstami, które towarzyszą śpiewaniu pieśni z różnych regionów, czasów i okoliczności społeczno-kulturowych, w których powstały.

W spotkaniu udział wezmą:

Ewa Grochowska
śpiewaczka tradycyjna i skrzypaczka, prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom muzyki tradycyjnej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym oraz muzyce instrumentalnej z Małopolski Północnej i Lubelszczyzny. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej. Od 2017 roku prowadzi również badania nad tożsamością kulturową i przemianami tradycji muzycznych w warunkach trudnych realiów historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludności). Jest uczennicą wiejskich muzykantów i śpiewaczek, m.in. Jana Gacy, Stanisława Głaza, Stanisława Witkowskiego, Janiny Chmiel. Członkini zespołów i projektów muzycznych: Tęgie Chłopy, Z Lasu, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, PoMore TanzOrkiestra.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018). Doktor nauk humanistycznych.

Anna Jakowska „Żermena”
trenerka, coach, specjalistka ds. emisji głosu, wokalistka muzyki tradycyjnej „In crudo”. Od ponad 30 lat zajmuje się śpiewem tradycyjnej muzyki wiejskiej. Śpiewała w folkowym zespole „Werchowyna” – od czasu założenia zespołu w 1991 roku do 2014 r. Od 1999 zajmuje się też muzyką wiejską „In crudo”, czyli niestylizowaną. Jest członkiem dwóch grup muzycznych zainteresowanych poznawaniem muzyki tradycyjnej od jej wiejskich wykonawców („Warszawa Wschodnia”, „Z Lasu”), zajmujących się wokalną muzyką tradycyjną Polski, Ukrainy i Rosji i Białorusi. Brała udział w wielu ekspedycjach etnomuzykologicznych, prowadzi autorskie warsztaty tradycyjnych technik wokalnych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jagna Knittel
etnolożka, dziennikarka, śpiewaczka tradycyjna. Od 25 lat dokumentuje i wykonuje muzykę tradycyjną z terenów Ukrainy, Białorusi, Rosji i Polski. Jest założycielką zespołu Z Lasu, śpiewa w zespole Warszawa Wschodnia. Autorka kilku projektów animacyjnych związanych z Polesiem ukraińskim i białoruskim (m. in. Ukraina Archaiczna, Głosy Europy). Jest reżyserką filmów dokumentalnych poświęconych kulturze tradycyjnej. Od 2010 r. współtworzy warszawski festiwal muzyki tradycyjnej “Wszystkie Mazurki Świata”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014 i 2020). Od 2017 roku prowadzi grupy śpiewu tradycyjnego w Domu Kultury Kadr.

Justyna Piernik
śpiewaczka, polonistka, animatorka kultury, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia. Od kilkunastu lat zajmuje się dokumentowaniem, badaniem i wykonywaniem dawnych pieśni tradycyjnych z Polski, Ukrainy i Rosji. Uczyła się u etnomuzykologów-praktyków oraz u śpiewaczek starego pokolenia podczas etnograficznych podróży. Śpiewa pieśni z Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski, Lubelszczyzny, pochodzące z archiwów muzycznych i własnych badań terenowych. Bada i interpretuje style i repertuary wybitnych polskich śpiewaczek tradycyjnych. Koordynuje projekty społeczno-muzyczne w lokalnych społecznościach, m.in. na Kujawach. Liderka zespołu Warszawa Wschodnia, solistka w międzynarodowych projektach muzycznych. Zdobywczyni głównej nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii Folklor-Kontynuacja w 2017 r. Stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie twórczości ludowej 2017. Pomysłodawczyni projektu „Kujawska Atlantyda”. Współpracuje z Kapelą Brodów, Kapelą Niwińskich i Wowakin Trio.22

Joanna Górska
kulturoznawczyni, animatorka, śpiewaczka, członkini zespołów „Warszawa Wschodnia” i „More”. Od wielu lat bierze udział w terenowych badaniach etnomuzykologicznych, festiwalach, warsztatach oraz projektach wokół muzyki tradycyjnej. Zawodowo tworzy i koordynuje duże projekty, programy i imprezy kulturalno-edukacyjne.

Spotkanie jest częścią projektu badawczego, który prowadzi Joanna Górska w ramach studiów magisterskich w Instytucie Kultury Polskiej UW

Rozmówki odbywają się w niezobowiązującej atmosferze. Można przynieść coś przepysznego na wspólny stół.

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej

Czas:
22 czerwca 2023
CZWARTEK
godz. 19:00

Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij