Przejdź do głównej zawartości strony

Zapach sosnowego drewna i unoszącego się z podłogi tanecznego kurzu, głos pełnych emocji dawno niewidzianych znajomych, widok poruszających się w tańcu damskich spódnic i zdecydowanie przytupujących męskich butów… widok jadących na wozie muzykantów zapraszających na spotkanie jakiego dawno nie było… wirujące pary tańczące oberka, dziarski głos skrzypiec i rozemocjonowane okrzyki bębnisty… do tego dochodzące z kuchni zapachy piekących się ciast, świeżego chleba i gotujących się wiejskich przysmaków. Niepowtarzalna okazja na przeniesienie się w czasie i zatracenie w starej muzyce wypełniającej przed laty ciasne izby już 7 października 2023 w Proszeniu (gm. Wolbórz)!

Na wiejską potańcówkę w sali OSP w Proszeniu zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miejscowości i okolic. To wydarzenie organizowane zarówno z myślą o osobach starszych, pamiętających dawne kroki oberków i polek oraz melodie tradycyjnych przyśpiewek, jak i o ludziach młodych i dzieciach, dla których do tej pory opowieści dziadków o dzikiej muzyce sprzed lat były tylko niewyraźnymi wspomnieniami. Istotną częścią wydarzenia będzie także możliwość degustacji potraw regionalnych, przygotowanych przez KGW w Proszeniu. Przepisy na reprezentacyjne dania, które zostaną przygotowane, pochodzą z zapisków obecnych w rodzinach członkiń KGW w Proszeniu od pokoleń.

Planowany przebieg wydarzenia:
16:00 – przejazd furmanką
17:00 – występ zespołu „Proszeniacy”
17:30 – rozpoczęcie potańcówki

Do tańca zagrają:

Kapela Romana Wojciechowskiego – to jedna z najlepszych, najbardziej zgranych i najdłużej istniejących wiejskich kapel z Polski Centralnej. Powstała w 2002 roku i od tego czasu nie zmieniła swojego składu. Muzyków kapeli cechuje wyjątkowo bogaty repertuar, zwłaszcza tańców trójmiarowych (oberków „śpiewanych”) z regionu opoczyńskiego, rawskiego i piotrkowskiego, nienaganna technika i płynność gry oraz cechy stylu wykonawczego przejęte od starszych pokoleń muzykantów. Kapela brała udział w licznych festiwalach grając do tańca zarówno dla mieszkańców miast jak i wsi. Uzyskali wiele nagród na przeglądach i festiwalach folklorystycznych regionalnych i ogólnopolskich, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (2004, 2008, 2012, 2015, 2018, 2021).

Kapela Piotra Chorążego z Moszczenicy. Piotr Chorąży od 2005 roku jest członkiem Kapeli Tkacze, wielokrotnie nagradzanej na festiwalach i przeglądach folklorystycznych (m.in. I miejsce podczas Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka”, I miejsce podczas Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety w Szydłowcu, podczas 43. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym – II nagroda, a także w Brukseli, we Francji i na Węgrzech). Piotr Chorąży jest uczniem ostatniego skrzypka w gminie Wolbórz – nieżyjącego już, pochodzącego z Proszenia Mieczysława Czapli, który podczas OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym kilkukrotnie otrzymywał jedna z dwóch pierwszych nagród. Piotr Chorąży jest jednocześnie jedynym depozytariuszem tradycji wiejskiej muzyki w Moszczenicy i okolicach. Jako solista w 2009 roku otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej oraz II nagrodę na OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym.

Potańcówkę poprowadzi Urszula Mazurkiewicz – przewodnicząca KGW w Proszeniu, osoba posługująca się miejscową gwarą, pamiętająca dawny wiejski humor, zachowany dzięki przekazowi międzypokoleniowemu, obecnemu w jej domu rodzinnym. Najlepiej zachowaną częścią folkloru muzycznego w okolicy jest ten zachowany w pieśniach i przyśpiewkach, żywimy więc głęboką nadzieję, że udział w zabawie osób pamiętających dawne lokalne wesela, zabawy i wspólne biesiadowanie, pobudzi możliwość odtworzenia naturalnej sytuacji odśpiewywania i „zadawania” przyśpiewek kapeli.

Mile widziane przybycie w strojach regionalnych. Przenieśmy się wspólnie w czasie i historii!


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
Proszenie do tańca! | Facebook

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij